W 2019 roku sytuacja dotycząca kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego zyskała na intensywności po pierwszym orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w kwestii polskich kredytów frankowych. Od tego czasu banki znalazły się w trudnej sytuacji, a Kredytobiorcy zyskali na sile. Czy w 2024 roku zostanie pobity rekord pozwów Frankowiczów?

Ile razy Frankowicze pozwali banki w 2023 r.?

W polskich sądach procedowanych jest obecnie około 150 tys. spraw w kwestii kredytów frankowych. Frankowicze skutecznie kwestionują umowy zawarte z bankami, a liczba spraw skierowanych przez Kredytobiorców CHF w pierwszych trzech kwartałach 2023 r. zwiększyła się prawie o 59 tys. Podobnie jak w poprzednich latach, w 2023 r. najwięcej spraw było rozpatrywanych w Sądzie Okręgowym w Warszawie, choć ze względu na zmianę przepisów, odnotowano spadek ilości pozwów w porównaniu do ubiegłego roku. Które sądy rozpatrywały najwięcej spraw frankowych w 2023 r.?

Do września w poszczególnych sądach w Polsce odnotowano wpływ tysięcy nowych spraw w kwestii kredytów frankowych:

  • SO w Warszawie – ponad 13 000,
  • SO w Poznaniu – ponad 6 000,
  • SO w Gdańsku – ponad 5 000
  • SO Warszawa Praga – ponad 4 000,
  • SO w Szczecinie – prawie 3000,
  • SO w Krakowie – prawie 3000,
  • SO we Wrocławiu – prawie 3000.

Warto podkreślić, że w każdym sądzie (oprócz SO w Warszawie) liczba skierowanych spraw wzrosła w porównaniu do analogicznego okresu w 2022 r., a różnice notowane są nawet w kilku tysiącach pozwów. Można zatem wnioskować, że Frankowicze nie składają broni, a kolejni Kredytobiorcy ruszą do sądów.

prawnik

Czy w 2024 przybędzie nowych pozwów frankowych?

Przewiduje się, że wzrostowy trend w wszczynaniu procesów przeciwko bankom będzie kontynuowany. Szacuje się, że istnieje około 360 000 aktywnych umów kredytowych indeksowanych do franka. Dodatkowo odnotowuje się liczną grupę Kredytobiorców z kredytami spłaconymi we frankach, którzy również mogą podważać swoje umowy. Wszystko wskazuje na to, że w 2024 roku tysiące byłych i obecnych Frankowiczów będzie miało możliwość skierowania pozwu do sądu.

Wzrost liczby spraw sądowych dotyczących umów kredytowych indeksowanych do franka wynika z kilku czynników, w tym z korzystnego orzecznictwa na poziomie europejskim, wysokich stop procentowych i nieopłacalności zawierania ugód. Ponadto zwiększa się świadomość wśród Kredytobiorców, że unieważnienie umowy może przynieść znaczne korzyści, zwłaszcza przy obecnych i utrzymujących się stopach procentowych, które generują wysokie odsetki od banku.

W 2024 roku  kolejni Frankowicze z Rzeszowa i całej Polski będą mogli skierować swoje sprawy do sądu. Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych de Ostoja-Starzewski i Wspólnicy w ubiegłym roku skutecznie reprezentowała Kredytobiorców frankowych w walce z bankiem, co z pewnością przyczyni się do kierowania kolejnych pozwów w nowym roku.