Z analiz prowadzonych przez kancelarie frankowe wynika, że większość umów o kredyt frankowy, które zawierane były w latach 2006-2008 posiada klauzule abuzywne. Oznacza to, że taka umowa nigdy nie powinna być realizowana, dlatego Frankowicze od lat masowo pozywają banki w związku z wadliwymi zapisami, które zostały umieszczone w treści umów. Sądy w zdecydowanej większości unieważniają takie kontrakty, jednak aby do tego doszło, Kredytobiorca musi posiadać dokumenty, umożliwiające złożenie pozwu przeciwko bankowi.

Frankowicz musi udowodnić winę banku

Kierując pozew przeciwko kredytodawcy, to na Frankowiczu ciąży obowiązek udowodnienia, że umowa jest niezgodna z prawem. Kredytobiorca musi przedstawić dowody potwierdzające wadliwy charakter zawartego kontraktu, aby skutecznie dochodzić swoich roszczeń. Do pozwu w sprawie frankowej konieczne jest dołączenie odpowiednich dokumentów, które będą dowodem na nieuczciwe praktyki kredytodawcy. Doświadczone kancelarie prawne, w tym de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, które specjalizują się w pomocy Frankowiczom, wspierają Kredytobiorców w uzyskaniu kompletnej dokumentacji, niezbędnej do złożenia pozwu w sprawie frankowej.

Jakie dokumenty są niezbędne, aby pozwać bank w sprawie wadliwego kredytu frankowego?

Przed rozpoczęciem postępowania sądowego, przedstawiciel prawny Frankowicza przeanalizuje umowę kredytową, aby określić szanse i możliwości wystąpienia przeciwko kredytodawcy. To właśnie umowa o kredyt frankowy jest podstawowym dokumentem, niezbędnym do podjęcia działań prawnych przeciwko bankowi. Często umowy kredytowe, niezależnie od tego, czy dotyczą kredytów frankowych, zawierają wiele załączników i odnoszą się do regulaminu banku lub ogólnych warunków umów. Z tego powodu wszystkie te dokumenty muszą być sprawdzone, a następnie dołączone do pozwu. Dodatkowe dokumenty w formie załączników często stanowią uzupełnienie zapisów umieszczonych w treści umowy, dlatego posiadanie kompletnej dokumentacji umożliwia przeprowadzenie szczegółowej i kompleksowej analizy. Równie ważne jest przekazanie prawnikowi regulaminu lub ogólnych warunków umów, gdyż w tych dokumentach banki zwykle umieszczały zapisy określające zasady przeliczenia kredytu według waluty obcej.

Istotne jest również dołączenie tych załączników i aneksów, które były zawierane już w trakcie obowiązywania umowy kredytowej. Kredytodawcy mając świadomość popełnianych błędów, w celu zabezpieczenia swoich interesów, konstruowały dodatkowe aneksy i umieszczały w nich zapisy, które teraz mogłyby utrudnić Kredytobiorcom dochodzenie swoim praw.

dokumentacja

Niektóre dokumenty do pozwu trzeba uzyskać z banku

Mniej oczywistym dokumentem, który jest także niezbędny do złożenia pozwu przeciwko bankowi w sprawie kredytu CHF, jest wniosek o udzielenie kredytu. Dzięki temu dokumentowi można ustalić, o jaką kwotę wnioskował Kredytobiorca i jak bank ostatecznie ją przeliczył.

Inne dokumenty niezbędne do pozwania banku, Frankowicz musi uzyskać bezpośrednio od kredytodawcy. Są to:

  • zaświadczenie o wysokości wypłaconego Kredytobiorcy kredytu,
  • zaświadczenie o saldzie zadłużenia,
  • oraz historia spłaty kredytu.
spotkanie w banku

Zaświadczenie o wysokości wypłaconego kredytu pozwoli ustalić wysokość kapitału jaki bank udzielił Kredytobiorcy. Istotne jest to, że kwota zwykle wypłacana jest w transzach, a z uwagi na fakt, że kredyt był przeliczany po kursie CHF, prawdopodobne jest to, że ostateczna kwota wypłacona Frankowiczowi różniła się od tej, o którą wnioskował. Zaświadczenie o saldzie zadłużenia wymagane jest w celu ustalenia jak aktualnie kształtuje się zobowiązanie Kredytobiorcy i ile rat pozostało mu do uregulowania. Co ciekawe, dokument często uzmysławia Frankowiczom jakie koszty ponoszą w związku ze swoim kredytem. Mimo regularnej spłaty comiesięcznych rat, w wielu przypadkach saldo zadłużenia wskazuje, że konsument musi zwrócić do banku więcej niż pierwotnie uzyskany kapitał.  Kolejnym dokumentem wymaganym do skierowania pozwu przeciwko kredytodawcy jest załącznik dotyczący historii spłaty kredytu. Przedstawia ona wszystkie wpłaty jakich Frankowicz dokonał na rzecz banku. Dokument jest bardzo istotny, a to z uwagi na fakt, że na jego podstawie możliwe jest obliczenie kwot, które bank bezprawnie pobrał od swojego Klienta.

Podsumowując należy podkreślić, że bank nie ma prawa odmówić Kredytobiorcy wydania dokumentów, które są niezbędne do złożenia pozwu w sprawie frankowej.