Większość Polaków, aby spełnić swoje marzenia o własnym mieszkaniu czy firmie, musiało zaciągnąć kredyt na ten cel. Wielu z nich, z różnych powodów, zdecydowało się na kredyt denominowany lub indeksowany do szwajcarskiej waluty. Jakie są różnice między Frankowiczami konsumentami, a Frankowiczami przedsiębiorcami?

Frankowicz konsument a Frankowicz przedsiębiorca

Frankowicz, to potoczne określenie Kredytobiorcy posiadającego kredyt w szwajcarskiej walucie. Można ich podzielić na dwie grupy: konsumentów oraz przedsiębiorców:

  • Frankowicz konsument to osoba fizyczna, która podpisała umowę kredytową CHF, której środki miały posłużyć na zakup nieruchomości,
  • Frankowicz przedsiębiorca to Kredytobiorca, który posiada umowę kredytową we franku szwajcarskim, a udzielony przez bank kapitał przeznaczył na działalność gospodarczą.

Warto podkreślić, że bez względu na swój status, zarówno jedna jak i druga grupa Kredytobiorców ma prawo dochodzić swoich roszczeń przed sądem w związku z abuzywnymi klauzulami umieszczonymi w treści umowy kredytowej.

wieżowce

Proces sądowy Frankowiczów konsumentów i Frankowiczów przedsiębiorców z Rzeszowa

Jeśli chodzi o postępowania sądowe dotyczące konsumentów, w ostatnim czasie dokonano pewnych zmian w przepisach Kodeksu Postępowania Cywilnego. Teraz sprawy dotyczące kredytów frankowych są rozpatrywane przez sądy rejonowe i okręgowe, w zależności od wartości sporu. Dodatkowo, wprowadzono ograniczenia w składaniu pozwów do Sądu Okręgowego w Warszawie, który posiada tzw. wydział frankowy. Celem tych zmian jest zmniejszenie obciążenia Sądu Okręgowego w Warszawie i umożliwienie skierowania spraw do innych sądów w kraju.

Jednym z kluczowych aspektów, które należy wyróżnić, jest różnica w procedurach sądowych, w zależności od rodzaju stron biorących udział w sporze. Co do zasady, gdy spór dotyczy sprawy na linii Frankowicz przedsiębiorca a bank, to sprawy te rozpatrywane są przez wydziały gospodarcze. Co istotne, w przypadku przedsiębiorcy, który jest bardziej zaznajomiony z rynkiem niż przeciętny konsument, nie stosuje się tak obszernej ochrony prawnej, jaką przewidziane są dla konsumentów. Z tego wynika, że istnieją istotne różnice w procedurach oraz bardziej rygorystyczne szczegóły i zapisy, z którymi powinien być zaznajomiony doświadczony prawnik reprezentujący Frankowicza w trakcie postępowania sądowego.

podpisanie umowy

Przedawnienie roszczeń w sprawach Frankowiczów konsumentów i przedsiębiorców

W przypadku konsumentów, okres przedawnienia roszczeń wynosi 6 lat, natomiast w przypadku przedsiębiorców jest on skrócony o połowę i wynosi 3 lata. Powstaje zatem pytanie, od kiedy należy liczyć początek biegu terminu przedawnienia roszczeń?

  • W przypadku konsumentów termin przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym konsument dowiedział się o wadzie swojej umowy i ją zakwestionował, na przykład przez złożenie reklamacji do banku. Od tego momentu, przez kolejne 6 lat konsument ma prawo dochodzić wszelkich kwot, które wpłacił na rzecz banku.
  • W przypadku przedsiębiorców, trzyletni okres przedawnienia jest obliczany osobno dla każdej spłaty raty. Tutaj przyjmuje się, że umowa była od samego początku bezwzględnie nieważna, co oznacza, że w chwili dokonania płatności raty była ona niezgodna z prawem, a bank nie miał do niej prawnego roszczenia. W związku z tym, od tego momentu kredytobiorca mógł już zażądać zwrotu nienależnie wpłaconej raty i to wtedy właśnie rozpoczyna się bieg terminu przedawnienia.

 Czy Frankowiczom opłaca się walczyć w sądzie?

Kredytobiorcy, zarówno ci będący Frankowiczami konsumentami, jak i przedsiębiorcami, mają możliwość egzekwowania swoich praw w postępowaniu sądowym. Warto podkreślić, że jednolita i korzystna linia orzecznicza staje się coraz większą zachętą dla znaczącej liczby Kredytobiorców do złożenia pozwu przeciwko bankom. Warto przy tym skorzystać z pomocy kancelarii dla Frankowiczów de Ostoja-Starzewski i Wspólnicy Kanclearia Adwokatów i Radców Prawnych.