Jak wskazują statystyki dotyczące ilości rozstrzyganych spraw frankowych, istnieje grono banków, które Frankowicze najchętniej pozywają w związku z wadliwymi umowami CHF. Te instytucje w swoim czasie udzielały najwięcej kredytów indeksowanych i denominowanych do franka szwajcarskiego, a dziś zbierają tego pokłosie. Które banki pozywają Frankowicze z Rzeszowa?
Coraz więcej spraw frankowych w sądzie w Rzeszowie
Kredyty indeksowane i denominowane były najbardziej popularne w Polsce w latach 2004-2007. Pod koniec tego okresu, zadłużenie Kredytobiorców wyniosło około 31 mld franków. Wkrótce okazało się, że wielu konsumentów, którzy zdecydowali się na takie zobowiązanie, nie jest w stanie go spłacać ze względu na wciąż rosnące raty kredytu. W opinii publicznej panowało wówczas przekonanie, że gwałtowny wzrost wysokości rat kapitało-odsetkowych wynikała ze wzrostu kursu szwajcarskiej waluty. Jednak jak dziś wiadomo, nie to było głównym problemem Frankowiczów, a powodem ich kłopotów finansowych stały się klauzule przeliczeniowe i niedozwolone zapisy, które banki umieszczały w umowach o kredyt CHF. Dziś Frankowicze z Rzeszowa masowo pozywają kredytodawców, a jak wskazują statystyki, na chwilę obecną w polskich sądach toczy się około 150 tys. spraw związanych z wadliwymi umowami o kredyt frankowy. Dodatkowo eksperci wskazują, że w 2024 roku do referatu sędziów może trafić nawet 30% więcej spraw niż w ubiegłym roku.

Które banki najchętniej pozywają Frankowiecze z Rzeszowa?
W polskim sektorze bankowym większość banków zdecydowała się na udzielanie kredytów we frankach. Co ciekawe, część umów została stworzona zgodnie z prawem i nie zawierały wadliwych klauzul przeliczeniowych. Niestety, jest to nieliczne grono, a większość banków stosowała niechlubne praktyki.
Które z nich przez lata udzielały najwięcej kredytów we frankach? Na liście znalazły się instytucje, które przyczyniły się do powstania problemów finansowych Frankowiczów, a należą do nich:
- Getin Noble Bank,
- Bank Millennium,
- PKO BP,
- Raiffeisen Bank,
- mBank,
- Santander Consumer oraz Santander Bank Polska,
- Bank PEKAO,
- BOŚ Bank,
- Bank Handlowy,
- BNP Paribas,
- Deutsche Bank,
- Bank BPH.
Niektóre podmioty wykazały szczególną aktywność w udzielaniu kredytów denominowanych we frankach szwajcarskich, stając się liderami w tej sferze. PKO Bank Polski przoduje pod względem ilości udzielonych kredytów w tej walucie, przekraczającej wartość 22 miliardów złotych. Na drugim miejscu znajduje się Bank Millennium z udziałem wynoszącym 15 miliardów złotych, a następnie kolejno mBank i Getin Noble Bank. Dziś Frankowicze pozywają nieuczciwe banki i skutecznie walczą w sądach o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Warto dodać, że Kredytobiorcy frankowi zwyciężają już w 99% sprawach.

Ilu Frankowiczów z Rzeszowa pozwie bank w 2024 roku?
W polskich sądach aktualnie rozstrzygane są setki tysięcy spraw związanych z kredytami indeksowanymi i denominowanymi do franka szwajcarskiego. Aż w 99 proc. sądy popierają roszczenia Frankowiczów i unieważniają wadliwe umowy. Mimo to, wielu Kredytobiorców jeszcze nie poczyniło żadnych kroków w związku ze swoim zobowiązaniem. Istotne jest jednak to, co wskazują eksperci, że w 2024 roku przewidywany jest 30 procentowy wzrost ilości nowych pozwów, a to oznacza, że kolejni Frankowicze podejmą walkę z bankiem.