Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wspiera osoby, które wzięły kredyt we frankach. W ostatnich orzeczeniach (C-520/21, C-488/23) jasno stwierdzono, że prawo Unii Europejskiej nie pozwala na to, aby banki mogły domagać się od Klientów więcej niż zwrot pożyczonego kapitału i zapłacenia ustawowych odsetek za opóźnienia. Oznacza to, że banki nie mogą żądać od Kredytobiorców waloryzacji kredytu lub przedstawiać żądania innej rekompensaty.
Jakie jest aktualne stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii kredytobiorców CHF?
25 kwietnia 2021 r. Sąd Najwyższy w składzie całej Izby Cywilnej podjął uchwałę dotyczącą kredytów indeksowanych lub denominowanych w walutach obcych, np. we frankach. Stwierdzono, że jeśli w umowie kredytowej jest klauzula o sposobie ustalania kursu waluty, która jest niezgodna z prawem, nie można jej zastąpić inną metodą wynikającą z przepisów lub zwyczajów. W takiej sytuacji, jeśli nie da się ustalić kursu waluty, cała umowa przestaje obowiązywać. Jeżeli bank wypłacił kredyt na podstawie takiej nieważnej umowy, a Kredytobiorca spłacał raty, obie strony mogą domagać się zwrotu wpłaconych kwot. W przypadku nieważności umowy kredytowej termin, w którym bank może żądać zwrotu wypłaconego kredytu, zaczyna się od momentu, kiedy Kredytobiorca oficjalnie zakwestionuje umowę. Ponadto, jeśli umowa jest nieważna, żadna ze stron nie może domagać się odsetek lub dodatkowego wynagrodzenia za korzystanie z pieniędzy, dopóki nie dojdzie do opóźnienia w zwrocie tych środków.
Warto zaznaczyć, że zgodnie z art. 87 § 1 ustawy o Sądzie Najwyższym uchwała ma moc zasady prawnej

Jakie znaczenie dla Frankowiczów ma uchwała Sądu Najwyższego?
Przede wszystkim uchwała Sądu Najwyższego potwierdza ugruntowane już stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w zakresie orzekania w sprawach kredytów indeksowanych i denominowanych walutą, w tym CHF. Pozwoli to na usprawnienie toczących się już procesów oraz na ujednolicenie orzecznictwa sądów powszechnych. Pokłosiem zarówno orzeczeń TSUE w sprawach frankowych jak i przywołanej Uchwały Sądu Najwyższego jest masowe cofanie pozwów przez banki właśnie w zakresie żądania waloryzacji czy wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z kapitału, co jest bardzo dobrą informacją dla Frankowiczów.
Jak długo trzeba czekać na wyrok w sprawie frankowej w 2024 roku?
Mając na uwadze bardzo korzystne i wydawałoby się ugruntowane orzecznictwo, problemem dla Frankowiczów pozostaje długie oczekiwanie na rozpoznanie sprawy. W najtrudniejszej pod tym względem sytuacji są Kredytobiorcy z dużych miast takich jak Warszawa, Wrocław, Kraków, Łódź, Poznań czy Gdańsk. W nieco lepszej sytuacji są Frankowicze zamieszkujący m.in. Rzeszów, Olsztyn czy Lublin. Obecnie ze statystyk wynika, że średni czas oczekiwania na rozpoznanie sprawy frankowej w 2024 roku to około 1,5 roku. Można zauważyć, że wprowadzone zmiany w procedurze cywilnej obowiązujące od 4 marca 2024 r., które umożliwiły przeprowadzania rozpraw zdalnych również przyczyniły się do skrócenia trwania procesów w sprawach frankowych.

Kancelaria de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy – pomoc Frankowiczom
Kancelaria de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy oferuje pomoc Kredytobiorcom frankowym nie tylko w Rzeszowie, ale również na terenie całej Polski. Eksperci dokonują analizy umowy kredytowej pod kątem obecności niedozwolonych klauzul stanowiących podstawę do stwierdzenia jej nieważności. Specjaliści z Kancelaria de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy wskażą możliwe drogi dochodzenia swoich roszczeń wynikających z wadliwej umowy kredytowej CHF.
Dlaczego warto skorzystać z pomocy kancelarii frankowej de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy?
Skorzystanie z pomocy kancelarii frankowej może być korzystne dla osób z kredytami we frankach, ponieważ prawnicy specjalizujący się w takich sprawach mają doświadczenie i wiedzę potrzebną do skutecznego prowadzenia sporów z bankami. Dzięki indywidualnemu podejściu analizują umowy, oceniają szanse na unieważnienie kredytu lub zmianę jego warunków, a także reprezentują Klientów w sądzie i negocjacjach. Pomoc kancelarii frankowej z Rzeszowa może prowadzić do zwrotu nadpłaconych rat lub obniżenia zadłużenia, minimalizując ryzyko błędów i oszczędzając Klientom czas oraz stres.
Skontaktuj się z naszą kancelarią, aby uzyskać kompleksową pomoc prawną i zwiększyć swoje szanse na wygraną z bankiem. Skorzystaj z bezpłatnej analizy umowy kredytowej.
Autor: Adwokat Wiktoria Czarnecka; de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych