Banki nie ustają w promowaniu ugód frankowych, jednak jak podkreślają sami Kredytobiorcy – przedstawiane są jedynie zalety takiego rozwiązania. Nie da się ukryć, że ugody mają swoje zalety, na które wielu Kredytobiorców daje się skusić. Jednak czy przeważają one nad korzyściami jakie może odnieść Kredytobiorca po otrzymaniu prawomocnego wyroku unieważniającego umowę o kredyt CHF?

Frankowicze chcą unieważniać ugody frankowe

Statystyki z czerwca ubiegłego roku wskazują, że do tego momentu banki zawarły około 70 tys. ugód w sprawach kredytów CHF. Niektóre instytucje finansowe swoje propozycje ugodowe opierają na warunkach zaproponowanych przez Szefa KNF, które zakładają przekonwertowanie kredytu frankowego na złotowy. Taki kredyt traktowany jest wówczas jakby od początku był zawarty w polskiej walucie i oprocentowany według formuły WIBOR plus marża. Takie warunki ugody proponują m.in. PKO BP, BOŚ Bank, ING Bank oraz mBank.

Inne banki mają swoją indywidualną ofertę w zakresie porozumienia z Kredytobiorcą, jednak najczęściej oparte są na propozycji obniżki salda zadłużenia, które powstało na skutek niedozwolonych klauzul umownych. Co więcej kredytodawcy w ugodach oferują obniżenie kursu przeliczeniowego. Spore grono Frankowiczów skuszonych „promocją” banku, zgodzili się na konwersję swojego kredytu frankowego, jednak już dziś żałują swojej decyzji i próbują wycofać się z niekorzystnej ugody.

wątpić

Czy Kredytobiorcy muszą dopłacić do ugody frankowej?

Banki argumentują, że ugoda jest dla Frankowiczów z Rzeszowa rozwiązaniem bezpłatnym, szybkim i pozbawionym stresu. Choć zgadzać się można z tym, że finalizacja ugody może być znacznie szybsza niż uzyskanie unieważnienia umowy frankowej przez sąd, nieprawdą jest, że ugoda nie niesie za sobą żadnych kosztów. Analizując wiele ofert pochodzących od różnych banków, można zauważyć, że Kredytobiorca zawierając ugodę, zobowiązuje się do zapłaty dodatkowych opłat bankowych, które mogą wynosić nawet 60% do 80% wartości kredytu.

Zalety i wady ugód frankowych – Frankowicze Rzeszów

Nie da się nie zauważyć, że ugody frankowe z bankiem mają swoje dobre i słabe strony. Niemniej jednak warto mieć świadomość, ile Kredytobiorca może zyskać na zawartym porozumieniu z kredytodawcą, a ile stracić. Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto przyjrzeć się jakie zalety i wady posiada ugoda frankowa.

Zalety ugód we frankach:

  • Ugodę frankową z bankiem można zawrzeć stosunkowo szybko,
  • Obniżenie rat kredytowych – ugoda może prowadzić do zmniejszenia rat kredytowych, co jest szczególnie istotne w przypadku osób, których zadłużenie wzrosło z powodu wzrostu wartości waluty obcej, do której kredyt był indeksowany,
  • Stabilizacja warunków kredytowych – porozumienie może zabezpieczyć Klientów przed nagłymi i znaczącymi zmianami w wysokości rat kredytowych, co z kolei może przynieść spokój finansowy,
  • Uniknięcie ryzyka kursowego – osoby korzystające z ugody mogą uniknąć ryzyka związanego z dalszymi wzrostami wartości waluty obcej, co mogłoby prowadzić do dalszego wzrostu zadłużenia.
    franki szwajcarskie

    Wady ugód frankowych:

    • Ugody przynoszą korzyści wyłącznie sektorowi bankowemu, który otrzymują dodatkowe wynagrodzenie (średnio w wysokości od 60% do 80% wartości kredytu) i nie ponoszą dodatkowych kosztów związanych z postępowaniem sądowym,
    • Frankowicz jest zobowiązany do jednorazowego zwrotu sporej sumy pieniędzy (banki umożliwiają rozłożenie kwoty na raty, jednak są one wysoko oprocentowane),
    • Kredytobiorca nadal posiada kredyt, który musi spłacać przez kolejne lata,
    • raty kredytu po konwersji często są wyższe niż dotychczasowe, spłacane według harmonogramu spłat,
    • nieruchomość jest w dalszym ciągu obciążona hipoteką, co oznacza trudności z jej ewentualną sprzedażą,
    • Kredytobiorca po zawarciu ugody odnosi jedynie 20-30% korzyści, które mógłby zyskać po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej.

    Przewaga procesu nad ugodą w sprawie frankowej

    Mimo, że ugoda z bankiem może być szybko zawarta, wielu Frankowiczów przekonało się, że opłaca się poczekać nieco dłużej i skorzystać z pełnych korzyści jakie płyną z prawomocnego wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej. Niektóre procesy dotyczące kredytów frankowych trwają od 2 do 5 lat, jednak bywają również przypadki, w których sąd może ostatecznie unieważnić umowę kredytu frankowego w nieco ponad rok. Kwestia jest bardzo indywidualna i zależna od wielu czynników, jednak warto przypomnieć, że Frankowicze po otrzymaniu wyroku unieważniającego kredyt CHF otrzymują nie tylko zwrot wpłaconych rat, ale również ustawowe odsetki za zwłokę.