Frankowicze z Rzeszowa posiadający kredyt w szwajcarskiej walucie mają kilka możliwości działania. Po pierwsze, mogą zdecydować się na niepodjęcie żadnych działań w kontekście obecności nieuczciwych klauzul w umowie. Drugim rozwiązaniem jest przekierowanie sprawy do sądu i podjęcie walki o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej. Frankowicze mają również możliwość akceptacji proponowanych przez bank warunków i zawarcia z nim ugody.
Na czym polega ugoda z bankiem?
Wiele banków zachęca klientów do zaakceptowania ugody zgodnie z propozycją Jacka Jastrzębskiego, przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Propozycja ta została przedstawiona w grudniu 2020 roku i oferuje rozwiązanie problemu Kredytobiorców CHF poza sądem. Zgodnie z planem KNF, umowę w szwajcarskiej walucie można traktować tak, jakby była ona początkowo zawarta w polskich złotych. To oznacza, że raty i dług będą przeliczane na takich samych zasadach, jakby kredyt dotyczył złotówek (oprocentowanie zostanie ustalone na podstawie stawki WIBOR i marży, według danych Narodowego Banku Polskiego). Jednak w przypadku podpisania ugody z bankiem, głównym kłopotem Kredytobiorców nie są już wyłącznie wysokie raty, które obecnie często są niższe niż te w złotówkach, lecz nagły wzrost długu w polskiej walucie. Tysiące posiadaczy kredytów we frankach, mimo regularnej spłaty rat przez wiele lat, ciągle borykają się z uregulowaniem zadłużenia. Warto zatem zadać pytanie czy ugoda i przeniesienie zobowiązania na kredyt w złotówkach jawi się jako rozwiązanie problemu Frankowiczów?

Kto się decyduje na udogę z bankiem w Rzeszowie?
Decyzję o zaakceptowaniu ugody najczęściej podejmują Kredytobiorcy, którzy zbliżają się do końca spłaty kredytu lub ci, którzy z różnych przyczyn muszą szybko zakończyć obowiązywanie umowy kredytowej. Do tej grupy można zaliczyć również Frankowiczów z Rzeszowa, którzy pomimo dużej szansy na wygranie, obawiają się procesu sądowego z bankiem. Niemniej jednak, decyzja o zawarciu ugody z bankiem powinna być przemyślana, gdyż korzyści z prawomocnego wyroku są znacznie większe dla Kredytobiorców niż zawarcie ugody z bankiem. Uzyskanie wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej jest szczególnie korzystne dla Kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyt w okresie, gdy kurs franka był na najniższym poziomie.
Proces z bankiem może być lepszym rozwiązaniem dla Frankowiczów z Rzeszowa
Frankowicze, którzy zdecydują się skorzystanie z usług Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych de Ostoja-Starzewski i Wspólnicy z Rzeszowa i przystąpią do procesu sądowego przeciwko bankowi, mają wysokie szanse na zwycięstwo. Obecnie około 97 procent polskich sądów wydaje wyroki na korzyść Kredytobiorców CHF. W chwili stwierdzenia nieważności umowy kredytowej, klient musi co prawda zwrócić bankowi pierwotnie pożyczoną kwotę kapitału, jednak kredytodawca jest zobowiązany do zwrotu wszelkich nadprogramowych wpłat, jakie wnosił Kredytobiorca. Co istotne, wielu Frankowiczów oddało do banku więcej pieniędzy, niż wynosiła pierwotna suma pożyczki. W związku z tym banki tworzą coraz większe rezerwy na wypadek ryzyka finansowego, aby móc pokryć wszystkie konieczne wydatki wynikające z niewłaściwych umów kredytowych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego.