Bank BPH SA odnotował ogromną stratę za rok 2023, wynoszącą 5,54 mld złotych, co przewyższa nawet znaczące straty Getin Noble Banku. Czy osoby posiadające kredyty we frankach w BPH powinny się obawiać, że ich sytuacja będzie równie trudna jak ta, w której znajdują się kredytobiorcy z Getin Noble Banku po ogłoszeniu jego upadłości? Obecnie przeznaczane są kolejne miliardy złotych na pokrycie strat banku BPH, a także na wypłaty po przegranych procesach z Frankowiczami.
Gigantyczne rezerwy Banku BPH na sprawy frankowe
Na koniec ubiegłego roku rezerwy na ryzyko prawne w tym banku wyniosły 5,6 mld złotych, podczas gdy wartość kredytów CHF objętych sporami sądowymi była jeszcze wyższa i sięgnęła 7,1 mld złotych. Istnieje możliwość, że bankowcom wkrótce zabraknie cierpliwości i wstrzymają dalsze dofinansowanie nierentownego banku. Dla Kredytobiorców oznacza to, że nie warto czekać na rozwój wydarzeń, ponieważ wszelkie scenariusze, w tym upadłość banku, są możliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie podjęcie działania i pozwanie banku BHP w celu unieważnienia umowy kredytowej CHF, zwłaszcza że Frankowicze zdecydowanie wygrywają sprawy z Bankiem BPH.
Coraz większe starty Banku BPH
Bank BPH zakończył ubiegły rok z gigantyczną stratą wynoszącą 5,54 mld złotych. Choć kredytodawca od kilku lat odnotowuje znaczne straty (2,2 mld złotych w 2021 roku i 1,66 mld złotych w 2022 roku), to ubiegłoroczna strata jest wyjątkowo wysoka. Żaden inny bank w Polsce, nawet Getin Noble Bank czy Idea Bank, które są już w stanie upadłości, nie odnotował tak złego rocznego wyniku.
Na początku lat dwutysięcznych, Bank BPH plasował się na podium w rankingach najlepszych polskich banków. W tym czasie był częścią niemieckiej grupy HVB, następnie część aktywów Banku BPH przejął PEKAO oraz amerykański GE Money Bank. 2009 roku nastąpiło połączenie Banku BPH z GE Money Bank, tworząc Bank BPH S.A. W 2016 roku Alior Bank odkupił część działalności BPH, z wyłączeniem kredytów hipotecznych, w tym frankowych – te pozostały w Banku BPH.

Jak dalej potoczą się losy BPH?
BPH należy do banków, które obecnie nie podejmują żadnych nowych działań, a zysk czerpią głównie z dawnych kredytów hipotecznych. Z uwagi na fakt, że bank nie udziela nowych kredytów, nie ma możliwości zarabiania na nich. Nie czerpie również korzyści z prowizji i opłat za prowadzenie rachunków bankowych czy w związku z wydawaniem kolejnych kart płatniczych. Mocno też kurczą się jego dochody z udzielanych przed laty kredytów hipotecznych powiązanych ze szwajcarską walutą , ponieważ spora część tych umów została już unieważniona. Od 2019 roku Bank BPH zawiązuje kolejne rezerwy na ryzyko prawne związane z kredytami frankowymi. Początkowo wynosiły one 171 mln złotych, podczas gdy w 2020 wzrosły już do 985 mln, a w 2023 roku rezerwy wyniosły aż 5,5 mld złotych.
Frankowicze z BPH podzielą losy Kredytobiorców Getin Noble Banku?
Wielu Kredytobiorców słysząc o ogromnej stracie za rok 2023, zastanawia się, czy Bank BPH podzieli losy Getin Noble Banku. Przypomnijmy, że GNB pod koniec września 2022 roku został objęty przez BFG procesem przymusowej restrukturyzacji, a w lipcu 2023 ogłoszona została jego upadłość. Skutki tego w znacznym stopniu dotknęły Frankowiczów, którzy do dnia dzisiejszego mierzą się z wadliwym kredytem.
Warto zaznaczyć, że przymusowa restrukturyzacja oraz upadłość banku nie powoduje, że Kredytobiorcy pozbywają się swojego zobowiązania. W takiej sytuacji kredyt nadal musi być spłacany – w innym wypadku Frankowiczowi może zostać wypowiedziana umowa, a Kredytobiorcę czekać będzie postępowanie egzekucyjne. Dlatego osoby z kredytem frankowym w Banku BPH powinni jak najszybciej podjąć kroki prawne, aby już teraz rozliczyć się z kredytodawcą.

Najlepszy czas na pozwanie banku BPH
Warto więc mieć świadomość, że im gorsza sytuacja finansowa banku, tym większe ryzyko dla Kredytobiorcy. Dlatego Frankowicze z BPH nie powinni dłużej zwlekać z podjęciem decyzji o pozwaniu kredytodawcy w związku z wadliwym kredytem frankowym. Warto jak najszybciej złożyć pozew, aby bank po przegranej sprawie nadal miał środki na wypłatę zwłaszcza, że spraw przybywa, a z uwagi na odsetki, które bank musi wypłacić Kredytobiorcom, wartość jego portfela szybko się kurczy. Frankowiczu, już dziś skieruj swoją umowę kredytową do analizy ekspertów z de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces dochodzenia roszczeń od Banku BPH.