Wraz z początkiem miesiąca, a dokładnie 7 grudnia Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda decyzję, która wpłynie na dalszy rozwój sytuacji tysięcy Frankowiczów jak i całego sektora bankowego. Na chwilę obecną nie wiadomo jeszcze jaki wyrok wyda Trybunał, jednak bez wątpienia obie strony odczują skutki najnowszego orzeczenia TSUE w sprawie C-140/22.

Oświadczenie o skutkach nieważności umowy kredytu frankowego

Sąd Rejonowy dla Warszawy- Śródmieścia zwrócił się z pytaniem do TSUE w kwestii konieczności wystosowania przez Kredytobiorcę oświadczenia o skutkach umowy kredytowej. W 2021 r. Sąd Najwyższy podjął uchwałę (III CZP 6/21), w której wskazał, że w jego opinii takie oświadczenie jest kluczowe i stanowi integralną część procesu. W chwili obecnej, polskie orzecznictwo nie jest ugruntowane na tym polu, co prowadzi do wielu rozbieżności w orzecznictwie sądów powszechnych. Zarówno Frankowicze z Rzeszowa jak i sektor bankowy pokładają nadzieję, że wyrok TSUE C-140/22 ujednolici stanowisko polskich sędziów.

Przedawnienie roszczeń banku – kiedy rozpoczyna się naliczanie okresu?

Drugie pytaniu postawionym przez Sąd Rejonowy, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej odniesie się do kwestii dotyczących terminu przedawnienia roszczeń banków. Termin ten ma szczególne znaczenie w kontekście pozwów, które banki wystosowują przeciwko Frankowiczom uwzględniając roszczenia związane z bezumownym korzystaniem z kapitału. Kancelaria frankowa z Rzeszowa de Ostoja-Starzewski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych wskazuje, że istnieje kilka potencjalnych wariantów, które Trybunał może rozważać określając początek naliczania terminu przedawnienia. Wskazują, że może to być termin:

  • rozpoczęcia kredytu,
  • wpisania nieuczciwego zapisu do rejestru klauzul UOKiK,
  • złożenia reklamacji przez konsumenta,
  • złożenia przez niego oświadczenia o skutkach i konsekwencjach nieważności.
franki szwajcarskie

Odsetki ustawowe za opóźnienie – od kiedy je naliczać?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozważy również zagadnienie dotyczące terminu rozpoczęcia naliczania odsetek ustawowych. Eksperci z rzeszowskiej kancelarii dla Frankowiczów wskazują, że to pytanie jest priorytetowe zwłaszcza dla Kredytobiorców frankowych, bowiem od wskazania terminu zależy to, jaką kwotę zadośćuczynienia za oczekiwanie na wyrok mogą uzyskać Frankowicze z Rzeszowa i terenu całej Polski. Co ciekawe, różnice mogą oscylować od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Na dzień dzisiejszy, ze względu na brak jednolitej linii orzeczniczej, nie ma możliwości wskazania konkretnego terminu rozpoczęcia naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie, jednak Frankowicze pokładają duże nadzieje na korzystne rozstrzygnięcie TSUE.

Rozliczenie po unieważnieniu umowy frankowej – TSUE rozwieje wątpliwości

Zagadnienie wzajemnego rozliczenia się stron po stwierdzeniu przez sąd nieważności umowy kredytowej było już omawiane w czerwcowym wyroku TSUE, jednak banki twierdziły, że zachodzą pewne wątpliwości, co wykorzystywały na swoją korzyść. W sprawie C-140/22 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej jasno wskaże, jak powinien wyglądać proces rozliczenia pomiędzy Kredytobiorcą a bankiem po unieważnieniu umowy frankowej.