W lutym tego roku, Rzecznik Generalny TSUE wydał opinię, w której zaznaczył, że banki nie mają prawa żądać od Frankowiczów wynagrodzenia za korzystanie z kapitału. Jednocześnie w swojej opinii podkreślił, że Kredytobiorcy mogę wystosować dodatkowe roszczenia. Wyrok TSUE z dnia 15 czerwca w sprawie o sygn. C-520/21 korzystny dla Frankowiczów!
Wyrok w sprawie o bezumowne korzystanie z kapitału korzystny dla Frankowiczówz Rzeszowa!
W sprawie o sygn. C-520/21 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok tożsamy z opinią Rzecznika Generalnego. W orzeczeniu podkreślił, że w przypadku stwierdzenia nieważności umowy kredytowej z uwagi na klauzule abuzywne zawarte w jej treści, bankom przysługuje jedynie zwrot kapitału, który udzielił Kredytobiorcy. Co więcej, zaznaczył, że Frankowicz, poza zwrotem zapłaconej sumy na rzecz banku wraz z odsetkami od daty wezwania do zwrotu, ma prawo do dodatkowych roszczeń wynikających z nieuczciwych działań kredytodawców.
Sytuacja banków po wyroku TSUE
Korzystny dla Frankowiczów wyrok TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r. jednoznacznie wskazał bankom, że nie mają podstaw do pozywania Frankowiczów w sprawach o bezumowne korzystanie z kapitału. Wyrok jest kluczowy dla Kredytobiorców CHF, gdyż do tej pory w polskich sądach toczyły się dziesiątki tysięcy spraw o takich charakterze. Co więcej, wartość tych roszczeń określana jest na setki milionów złotych. Trybunał w wyroku orzekł, że banki muszą ponieść odpowiedzialność za świadome włączenie klauzul abuzywnych do treści umowy kredytowej, a tym samym wskazuje, że mogą jedynie żądać od Kredytobiorcy zwrotu udzielonego kapitału.

Wyrok Trybunału wywoła lawinę nowych pozwów
W kontekście orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o syg. C-520/21 dotyczącej bezumownego korzystania z kapitału, prawnicy przewidują, że może to spowodować lawinę kolejnych pozwów skierowanych przeciwko bankom. Decyzja Trybunału, która została uznana za korzystną dla Frankowiczów z Rzeszowa, wydaje się sugerować, że osoby, które dotychczas były niezdecydowane co do podjęcia działań prawnych, mogą teraz zdecydować się na podjęcie takich kroków.