Rozliczając się z bankiem, po uznaniu za nieważną umowy kredytu waloryzowanego do waluty CHF przez sąd krajowy, kredytobiorca bardzo często nabywa prawo do naliczania odsetek. Dzięki odsetkom, frankowicze uzyskują od banku niekiedy znaczne, dodatkowe sumy pieniężne. Jak zatem i od kiedy nalicza się odsetki ustawowe za opóźnienie banku w zapłacie w sprawach frankowych?

Od kiedy liczyć odsetki za opóźnienie banku w zapłacie w sporach frankowych?

Kredytobiorcom frankowym, którzy są w trakcie procesu o unieważnienie umów tzw. kredytu frankowego, przysługuje prawo do rozliczenia się z bankiem na zasadzie wzajemnego zwrotu świadczeń. W wyniku wygranego sporu o unieważnienie umowy powiązanej z CHF uzyskują oni prawo zwrotu wszelkich środków uiszczonych do banku w czasie trwania umowy kredytowej przy jednoczesnym obowiązku zapłaty na rzecz kredytodawcy jedynie równowartości wypłaconego kredytu. Ale to nie wszystko – zazwyczaj kredytobiorcom frankowym należne są także odsetki ustawowe za opóźnienie w zapłacie.

Początkowy dzień naliczania odsetek związany jest z momentem tzw. wymagalności żądania pieniężnego kredytobiorcy względem banku. W orzecznictwie sądów krajowych pojawiały się różne poglądy i wątpliwości na temat tego, kiedy tak właściwie żądanie frankowicza względem banku staję się wymagalne.

Dotychczas wyróżniano kilka momentów, które sądy uznawały za początkowy termin naliczania odsetek. Były to najczęściej:

  • dzień następujący po upływie terminu wskazanego przez kredytobiorcę frankowego w przedsądowym wezwaniu do zapłaty skierowanym do banku;
  • dzień następujący po chwili pouczenia przez sąd o skutkach nieważności umowy kredytu oraz odebrania od kredytobiorców oświadczenia o ich świadomości w tym zakresie;
  • moment uprawomocnienia się wyroku, ustalającego nieważność umowy kredytowej.
od kiedy naliczać odsetki dotyczące kredytu CHF

Wątpliwości w zakresie właściwego momentu rozpoczęcie naliczania odsetek ustawowych rozwiewają orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej zapadłe pod koniec 2023 roku, w tym m.in. wyrok TSUE z dnia 7 grudnia 2023 roku, wydany w sprawie C-140/22.

Aktualnie w orzeczeniach sądów krajowych w całej Polsce, w tym także w Sądzie Okręgowym w Rzeszowie przyjmuje się najczęściej najbardziej korzystny dla frankowiczów wariant. Uznaje się, że kredytobiorcy frankowi mogą naliczać odsetki od banku już od momentu przedsądowego wezwania banku do zapłaty.

Powyższa praktyka orzecznicza stanowi swoistą ochronę praw finansowych kredytobiorców frankowych. Możliwość rozpoczęcia naliczania odsetek ustawowych za opóźnienie banku w zapłacie już na etapie przedsądowym chroni kredytobiorcę przed spadkiem wartości odzyskanych środków pieniężnych (np. w wyniku zjawiska inflacji) w trakcie trwania procesu sądowego.

jak liczyć odsetki w sprawach frankowych

Ile wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie i jak je obliczyć?

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w zapłacie uregulowana została w kodeksie cywilnym i jest równa aktualnie wysokości sumy stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, powiększonej o 5,5 punktu procentowego.

Aktualnie odsetki te wynoszą 11,25 % w skali roku i naliczane są za każdy kolejny dzień opóźnienia według wzoru: (kwota zaległości * liczba dni zwłoki * wysokość stawki odsetek ustawowych) / 365.

W przypadku roszczeń w sprawach o unieważnienie kredytów frankowych, odsetki ustawowe za opóźnienie niejednokrotnie przyjmują znaczne wartości, bowiem naliczane są od wysokich kwot, jakie bank zobligowany jest zwrócić kredytobiorcy frankowemu po przegranym sporze o unieważnienie umowy kredytowej.

Przykładowa szacowana wartość odsetek ustawowych (przy założeniu niezmienności stopy referencyjnej NBP)

 

Wysokość kredytu

Czas trwania postępowania sądowego

Szacowana wysokość odsetek

150 000,- złotych

12 miesięcy

16 875,- złotych

300 000,- złotych

12 miesięcy

33 750,- złotych

150 000,- złotych

24 miesiące

33 750,- złotych

300 000,- złotych

24 miesiące

67 500,- złotych

Frankowiczu z Rzeszowa! Kancelaria de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy pomoże unieważnić Twój kredyt, jak również oszacować wartość potencjalnych odsetek ustawowych, jakie możesz uzyskać od banku. Jeśli chcesz sprawdzić czy Twoja umowa kredytu również zawiera w sobie nieuczciwe zapisy, a także jakich kwot możesz w związku z tym domagać się od banku, skorzystaj z opcji bezpłatnej analizy umowy kredytu frankowego przez Rzeszowską Kancelarię. Już dzisiaj dowiedz się więcej o przysługujących Ci prawach i możliwościach działania.

autor: adwokat Anna Czernecka, de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych