O Frankowiczach, czyli Kredytobiorcach posiadających kredyty w szwajcarskiej walucie słyszał już każdy. Początkowo, w opinii publicznej panowało twierdzenie, że ich sytuacja spowodowana jest przez kryzys finansowy i diametralną zmianę wartości franka. Dziś wiadomo, że to nieuczciwe działania banków i stosowanie klauzul abuzywnych doprowadziły wielu Frankowiczów do obecnej sytuacji.

Historia Frankowiczów od początku

Kredytobiorcy posiadający kredyt frankowy to osoby, które w większości zaciągnęły zobowiązanie w czasie, kiedy kurs franka był stosunkowo niski, czyli w okresie mniej więcej w latach 2006-2008. Co więcej, aby dobrze zrozumieć aktualną sytuację Frankowiczów, należy przeanalizować sytuację społeczno-gospodarczą oraz rynek nieruchomości na początku lat dwutysięcznych. W 2006 roku instytucje finansowe zaczęły odnotowywać niepokojący wzrost zadłużenia gospodarstw domowych, co spowodowało, że rozpoczęły wzmożoną promocję kredytów mieszkaniowych.

Kredyt denominowany na zakup mieszkania

Warto nadmienić, że większość przyrostów bankowych kredytów mieszkaniowych stanowiły właśnie kredyty denominowane. W kredytach mieszkaniowych udział tych denominowanych w złotych zwiększył się o 9% w stosunku rok do roku na przełomie lat 2006 i 2007. Co więcej, ówcześnie kredyty złotowe były wysoko oprocentowane, co nie zachęcało Kredytobiorców do korzystania z oferty kredytu w polskich złotych. W drugim kwartale 2006 r. odnotowano rekordowy wzrost cen mieszkań, domów i działek budowlanych. W odpowiedzi na sytuację gospodarczo-ekonomiczną, banki zachęcały Kredytobiorców do zawierania denominowanych i indeksowanych kredytów mieszkaniowych.

bank

Na czym polega problem Frankowiczów z Rzeszowa?

Sektor bankowy co prawda wprowadził wewnętrzne procedury mające na celu informowanie Kredytobiorców w kwestii kredytów denominowanych i indeksowanych do waluty obcej, a także o ryzyku z tym związanym, jednak w rzeczywistości nie podjął wszystkich działań, które pomogłyby Kredytobiorcom podjąć świadomą decyzję. Warto podkreślić, że w wielu przypadkach kredyt we frankach szwajcarskich oferowano Frankowiczom z Rzeszówa, którzy posiadali niewielką zdolność kredytową w polskiej walucie. Co więcej, w wielu przypadkach zapewniano ich o braku jakiejkolwiek zdolności w złotówkach. W związku z tym, znaczna część Frankowiczów zdecydowała się na zaciągnięcie kredytu denominowanego uwagi na różnice w poziomach stóp procentowych, gdyż te powiązane z kursem franka szwajcarskiego były atrakcyjne w długoletniej perspektywie. Warto jednak podkreślić, że banki nie miały prawa do stosowania klauzul zbuzywnych, czyli niedozwolonych zapisów i zmian charakteru oferowanego kredytu oraz nie mogły wymagać, aby Kredytobiorca dokonywał spłaty rat kredytu wraz z odsetkami na nowych, nieokreślonych wcześniej warunkach.

pieniądze na dom

Mimo spłaty rat, dług Frankowiczów wciąż rośnie

Dodatkowo, ekonomiści przekonywali Kredytobiorców o stabilności waluty prezentując wykresu kursu CHF wobec kursu PLN, podkreślając, że frank szwajcarski to jedna z najmocniejszych walut, trwale umacniająca się względem innych. Co istotne, dane często były historyczne, a także uśrednione, bez rozróżnienia kursu kupna i sprzedaży CHF. W związku z tym przedstawiane materiały były niemiarodajne, a tym samym wprowadzały Konsumentów w błąd. Pracownicy banku nie udzielali również całościowych i rzetelnych informacji dotyczących ryzyka walutowego, a w umowach kredytowych znajdowały się jedynie szczątkowe zapisy dotyczące skutków indeksacji bądź denominacji. Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie kredytu CHF mieli świadomość, że z czasem kurs waluty może się zmienić, jednak nie mogli przewidzieć, że mimo regularnych spłat rat kapitałowo-odsetkowych, ich zadłużenie stanie się wyższe niż kwota zaciągniętego kredytu.

Nieuczciwe działania banków  wobec Frankowiczów

Nie ulega wątpliwościom, że państwo nie zapewniło należytej ochrony Konsumentom i zbyt późno zareagowały na niedozwolone praktyki instytucji finansowych. Brak nadzoru bankowego oraz przedstawienia rzetelnych analiz ekonomicznych spowodowały, że Frankowicze z Rzeszowa nie byli świadomi konsekwencji podpisania denominowanego kredytu hipotecznego, a banki świadomie wprowadzając Konsumentów w błąd, liczyły na duże zyski. Dlatego Kredytobiorcy powinni skorzystać z usług kanclarii frankowej z Rzeszowa, która w ich imieniu będzie dochodzić praw przed sądem.

[df_adh_heading title_prefix=”Więcej” title_infix=”Aktualności” heading_margin=”10%||||false|false” _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” title_font=”Prata||||||||” title_text_color=”gcid-185be0fa-2a41-4f3f-974c-48108f3c3c9b” title_font_size=”1.6em” global_colors_info=”{%22gcid-185be0fa-2a41-4f3f-974c-48108f3c3c9b%22:%91%22title_text_color%22%93}”][/df_adh_heading][difl_postgrid show_pagination=”on” older_text=”Starsze” newer_text=”Najnowsze” _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][difl_postitem type=”image” _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/difl_postitem][difl_postitem type=”title” title_tag=”h3″ _builder_version=”4.18.0″ _module_preset=”default” global_colors_info=”{}”][/difl_postitem][/difl_postgrid]