W zeszłym roku banki aktywnie promowały koncept ustawy frankowej, jednak ich starania okazały się bezskuteczne. Stało się tak po komunikacie pełnomocniczki Ministerstwa Sprawiedliwości, dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej, która podkreśliła, że okres, w którym wprowadzenie ustawy frankowej już minął, a kluczowym elementem poprawy funkcjonowania polskiego systemu są e-sądy. Czy banki pogodzą się z nowymi planami Ministerstwa Sprawiedliwości?

Ustawa frankowa to już przeszłość. Czas na e-sądy

Nowa pełnomocniczka Ministerstwa Sprawiedliwości dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska jasno wskazuje na potrzebę zmian w sądach, w których rozstrzygane są sprawy frankowe. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że do końca 2023 roku polskie sądy zajmowały się około 180 tysiącami spraw dotyczących kredytów we frankach. Z powodu przeciążenia obowiązkami sędziów prowadzących te sprawy, Ministerstwo Sprawiedliwości sugeruje przeniesienie spraw Frankowiczów na e-sądy. Rząd jest przekonany, że taka zmiana z pewnością przyspieszy rozstrzyganie spraw konsumentów posiadających kredyt CHF. Osoby z kredytami denominowanymi i indeksowanymi do franka szwajcarskiego mogą być dodatkowo zadowolone, gdyż dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska zaznaczyła, że okres na wprowadzenie ustawowych regulacji dotyczących kredytów we frankach już upłynął, co oznacza, że banki kolejny raz muszą przyjąć, że ich plan nie zostanie wprowadzony w życie.

online

Koniec marzeń banków o ustawie frankowej

W swoim wystąpieniu dr Aneta Wiewiórowska-Domagalska zaznaczyła, że wiele aspektów dotyczących kredytów we frankach zostało już uregulowanych przez orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Pełnomocniczka MS podkreśliła, że decyzje Trybunału są wiążące, a proponowane rozwiązania legislacyjne nie mogą ograniczać możliwości konsumentów w dochodzeniu swoich praw wynikających z dyrektywy. Polska, będąc krajem członkowskim Unii Europejskiej chronione jest przez unijne prawo, dlatego sektor bankowy musi zaakceptować fakt, że ustawa frankowa w proponowanej przez nich formie nigdy nie zostanie dopuszczana, ponieważ jest w sprzeczności z dyrektywą 93/13/EWG. Do tej pory sektor bankowy usiłował przeforsować ustawę frankową, która zagroziłaby nie tylko posiadaczom kredytów we frankach, ale także Skarbowi Państwa ze względu na potencjalne roszczenia odszkodowawcze ze strony Kredytobiorców. Ponadto, Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla, że będzie zachęcać do zawierania ugód na uczciwych zasadach, lecz nie ma możliwości narzucenia Kredytobiorcom porozumień z bankami. Teraz banki mają szansę poprawić swoją sytuację, lecz pozostaje pytanie, czy skorzystają z tej okazji.

Czy Frankowicze mogą liczyć na lepsze ugody?

Wypowiedź dr Anety Wiewiórowskiej-Domagalskiej spowodowała, że banki są zmuszone do przemyślenia swoich kolejnych działań, jakie mogą podjąć w celu wyeliminowania potencjalnych strat, na jakie są narażone ze względu na konflikt z Frankowiczami. Najwyraźniej sektor bankowy ostatecznie uświadomił sobie, że ponownie przegrał starcie z posiadaczami kredytów we frankach i nie osiągnie korzyści, które zakładał przy próbie wprowadzenia ustawy frankowej. Prawdopodobnie banki mają tylko jedną opcję, aby poprawić swoją sytuację – zaproponowanie Frankowiczom ugód na uczciwych warunkach, dzięki którym Kredytobiorcy mogliby odnieść korzyści zbliżone do tych, które aktualnie uzyskują przy stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej CHF.

KANCELARIA

Banki sprostają oczekiwaniom Kredytobiorców?

Frankowicze spekulują czy z uwagi na fakt, że losy ustawy frankowej zostały przesądzone, mogą liczyć na korzystne zmiany w programie ugód, które pomogłyby zażegnać konflikt na linii banki a Kredytobiorcy. Sposób, w jaki sektor bankowy do tej pory odnosił się do posiadaczy kredytów we frankach spowodował, że Kredytobiorcy  w dużym stopniu utracili zaufanie do instytucji bankowych. Z tego powodu część z nich wątpi czy jakakolwiek forma lepszej ugody jest w ogólne możliwa. Kredytobiorcy podkreślają, że jedyna ugoda, na jaką mogliby się zdecydować to taka, w której potencjalne korzyści byłyby porównywalne do tych, które na chwilę obecną zyskują z chwilą wydania wyroku stwierdzającego nieważność umowy kredytowej. Jednocześnie podkreślają, że dotychczasowe propozycje ugodowe składane przez bank mogą przynieść korzyści jedynie dla instytucji finansowej, która jest odpowiedzialna za wprowadzenie w obieg wadliwej umowy o kredyt CHF. W związku z tym, Kredytobiorca, który rozważa zawarcie ugody z bankiem powinien skonsultować się z ekspertami z de Ostoja-Starzewski i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych, którzy pomogą wynegocjować dobrą ugodę sądową.