Doświadczenie kancelarii prawnych pokazuje, że w większości przypadków nie ma problemów z rozliczeniem pomiędzy stronami umowy kredytowej po stwierdzeniu jej nieważności. Sposobów na rozliczenie między Frankowiczem a bankiem jest kilka, a jednym z nich jest porozumienie kompensacyjne.

Czym jest porozumienie kompensacyjne?

Z punktu widzenia Frankowiczów najlepszym rozwiązaniem po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej jest podpisanie z kredytodawcą porozumienia kompensacyjnego. Stanowi ono rodzaj dodatkowej umowy pomiędzy stronami, w której określone są zasady rozliczenia udzielonego kapitału oraz rat uiszczonych przez Kredytobiorcę. Zawarcie takiego porozumienia pomaga w szybszym rozliczeniu się po uzyskaniu prawomocnego wyroku. Ustalenie warunków porozumienia oraz jego zawarcie powinno nastąpić do kilku tygodni od uzyskania prawomocnego wyroku w sprawie frankowej.

Dzięki porozumieniu kompensacyjnemu nie ma potrzeby podejmowania dodatkowych czynności prowadzących do ostatecznego rozliczenia. Kredytodawca rozlicza się z konsumentem z udzielonego kapitału, a tym samym Kredytobiorca nie musi się obawiać się obawiać kolejnego pozwu ze strony banku o zwrot kapitału, ponieważ takie rozliczenie następuje na mocy zawartego porozumienia kompensacyjnego. Jego zawarcie przynosi również korzyści Kredytobiorcy, gdyż uwzględnia ono nie tylko raty, które zostały określone w pozwie, ale również te, które Frankowicz wpłacał na konto kredytodawcy przez cały okres postępowania sądowego. W rezultacie oznacza to, że nie ma konieczności wytaczania kolejnego powództwa lub wezwania do  zapłaty o te raty, które nie zostały wskazane w pozwie.

konsultacje z prawnkiem

Jak prawidłowo rozliczyć się z bankiem po wygranej sprawie CHF?

Zawierając porozumienie kompensacyjne z bankiem, Frankowicz powinien zwrócić szczególną uwagę na to, czy bank prawidłowo obliczył i uwzględnił wszystkie raty oraz zapłacone odsetki. Należy sprawdzić czy zostały zawarter zapłacone prowizje i inne koszty około kredytowe, które podlegają zwrotowi, a także sprawdzić czy została wskazana rzeczywista kwota udzielonego kredytu. Jest to o tyle istotne, gdyż zdarzają się sytuacje, w których bank dolicza do kwoty kredytu prowizje, co prowadzi do zawyżenia wartości roszczenia banku i zaniżenia należności konsumenta.

Dodatkowo, w takim porozumieniu warto upewnić się, że kredytodawca zgadza się na zrzeczenie się wszelkich roszczeń wynikających z umowy kredytowej. Często zdarza się, że bank rezygnuje tylko z roszczeń dotyczących kapitału, pozostawiając sobie możliwość dochodzenia roszczeń za bezumowne korzystanie z kapitału i waloryzację. Warto jednak mieć na uwadze, że zgodnie z wyrokiem TSUE, Frankowiczom przysługują odsetki za cały czas oczekiwania na wyrok w swojej sprawie. W związku z tym, porozumienie kompensacyjne oprócz rozliczenia z rat oraz poniesionych kosztów, powinno także zawierać rekompensatę w postaci ustawowych odsetek za opóźnienie.

kredyt spłacony

Planujesz podpisać porozumienie kompensacyjne z bankiem? Zwróć uwagę na kilka rzeczy

Istotnym elementem porozumienia kompensacyjnego powinna być rezygnacja banku ze składania skargi kasacyjnej. W przeciwnym razie Frankowicz nie miałby pewności, że prawomocny wyrok definitywnie zakończy ten proces. W sytuacji, gdy zapis nie znajduje się w projekcie postanowienia, warto ponownie omówić jego warunki w celu zagwarantowania  zakończenia postępowania po prawomocnym wyroku.

Podsumowując, Frankowicz, który wygrywa sprawę z bankiem i decyduje się na podpisanie porozumienia kompensacyjnego, powinien upewnić się, że umowa zawiera:

  • wszystkie raty i opłaty zapłacone przez Frankowiczów na rzecz banku,
  • dokładną kwotę kredytu udzieloną przez bank,
  • odsetki ustawowe za opóźnienie i koszty procesu,
  • zrzeczenie się z wszystkich roszczeń banku, w tym wynagrodzenia i waloryzacje,
  • rezygnację banku ze składania skargi kasacyjnej.

Należy zaznaczyć, że zawarcie porozumienia kompensacyjnego nie jest jedynym sposobem na rozliczenie z bankiem po wygranym procesie w sprawie frankowej. Konsument może zdecydować się na egzekucję środków wynikających bezpośrednio z wyroku, jednak musi mieć świadomość, że postępowanie dotyczące kapitału będzie prowadzone w ramach odrębnego procesu. W związku z tym będzie musiał podobnie postąpić, aby odzyskać raty wpłacone w trakcie postępowania sądowego.