Sprawa frankowa — wszystko, co powinieneś wiedzieć o procesie dochodzenia roszczeń z banku.
Czy zastanawiałeś się nad możliwością odzyskania pieniędzy z kredytu we frankach szwajcarskich? Tysiące kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty CHF, zdecydowało się na podjęcie kroków prawnych przeciwko bankom. Każdego dnia w Polsce zapadają dziesiątki wyroków korzystnych dla frankowiczów. Jednak wielu z nich nadal zwleka ze złożeniem pozwu, często z powodu braku wiedzy na temat kroków przygotowawczych. Poniżej przedstawiamy szczegółowy przewodnik, który pomoże w skutecznym przygotowaniu się do postępowania sądowego przeciwko bankowi.
Warto dodać, że zdecydowana większość umów kredytowych indeksowanych lub denominowanych do franka szwajcarskiego zawiera tak zwane klauzule abuzywne, czyli niedozwolone zapisy. To otwiera drzwi do sporu z bankiem! Dzięki temu jako kredytobiorca frankowy możesz domagać się unieważnienia umowy lub przekształcenia kredytu CHF w złotówki.
Sprawa frankowa: pierwszy krok — zgromadzenie dokumentów kredytowych
Zanim zdecydujesz się na złożenie pozwu, musisz podjąć kilka kluczowych kroków. Po pierwsze, zbierz wszystkie niezbędne dokumenty dotyczące kredytu frankowego. Należy do nich:
- umowa kredytowa,
- aneksy do umowy (jeśli były),
- regulamin,
- wyciągi z konta lub zaświadczenie z banku, które pokazuje historię transakcji.
Co ważne pracownicy kancelarii frankowej de Ostoja, Starzewski, Petka i Wspólnicy pomogą Ci ustalić, jakie dokładnie dokumenty będą potrzebne oraz przeprowadzą wywiad, aby zebrać wszystkie ważne informacje przed rozpoczęciem postępowania przeciwko bankowi.

Analiza umowy kredytowej
Kolejnym krokiem jest zlecenie prawnikowi specjalizującemu się w sprawach frankowych dokładnej analizy Twojej umowy kredytowej. Prawnik sprawdzi, czy w umowie znajdują się klauzule niedozwolone, które mogą być podstawą do wniesienia pozwu przeciwko bankowi. Wielu frankowiczów nie ma pewności, czy ich umowy kredytowe zawierają takie niekorzystne zapisy. To ważne, ponieważ obecność klauzul abuzywnych otwiera drogę do dochodzenia roszczeń wobec banku. Ważne jest, aby wybrać kancelarię, która ma doświadczenie w sprawach dotyczących kredytów frankowych, aby mieć pewność, że Twoja sprawa frankowa będzie poprowadzona z największą starannością, a Ty otrzymasz fachowe wsparcie na każdym etapie postępowania.
Umowa kredytowa a klauzule abuzywne
Po zebraniu wszystkich niezbędnych dokumentów i przeanalizowaniu umowy kredytowej pod kątem klauzul niedozwolonych prawnik wydaje pozytywną rekomendację. Następnie należy złożyć reklamację do banku. Reklamacja jest kluczowym elementem procesu frankowego, ponieważ stanowi formalne zgłoszenie Twoich zastrzeżeń wobec warunków umowy kredytowej. Warto pamiętać, że ten etap jest niezbędny przed wniesieniem pozwu. Bank ma obowiązek odpowiedzieć na reklamację, co daje Ci dodatkową możliwość na wyjaśnienie sprawy.
Sprawa frankowa: Co zrobić, gdy bank odrzuci reklamację?
Najczęściej odpowiedź banku na zgłaszane roszczenia jest negatywna, co oznacza, że nie zgadza się on na dobrowolne rozwiązanie sporu. W takim przypadku konieczne jest złożenie pozwu do sądu. Warto pamiętać, że kredytobiorcy powinni kierować pozwy do sądów właściwych dla swojego miejsca zamieszkania. Sprawa frankowa nie może być bowiem prowadzona w dowolnym sądzie w Polsce.

Krok po kroku do uznania umowy kredytowej za nieważną
Zdecydowana większość spraw frankowych, kończy się dla Kredytobiorców sukcesem w postaci uznania umowy za nieważną od samego początku. W rezultacie frankowicz nie musi spłacać kredytu, a bank ma obowiązek zwrócić mu wszystkie wpłaty dokonane w trakcie trwania umowy, w tym odsetki. Kredytobiorca jest zobowiązany jedynie do zwrotu kapitału wypłaconego kredytu.
W konsekwencji najczęściej w momencie dokonywania rozliczenia po prawomocnym wyroku, po stronie frankowicza pozostaje duża nadpłata, którą bank zobligowany jest zwrócić. To istotna korzyść, która może wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej wielu kredytobiorców. Aby osiągnąć taki korzystny wynik, kluczowe jest, aby już na etapie analizy dokumentacji kredytowej zasięgnąć pomocy profesjonalistów. Prawnicy specjalizujący się w sprawach frankowych potrafią dokładnie ocenić umowę i wskazać ewentualne klauzule, które mogą zostać uznane za niedozwolone. Właściwie przeprowadzona analiza umowy kredytowej oraz dokładne przygotowanie się do postępowania sądowego mogą znacząco zwiększyć szansę na sukces w sprawie frankowej. Im lepiej przygotowany jest kredytobiorca, tym większa pewność, że osiągnie korzystny rezultat i jego sprawa frankowa zakończy się sukcesem.
Praca kancelarii frankowych jak de Ostoja, Starzewski, Petka i Wspólnicy opiera się na dogłębnej znajomości prawa finansowego, bankowego oraz aktualnego orzecznictwa zarówno sądów krajowych, jak i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Sprawy frankowe są często skomplikowane, dlatego tak ważne jest, aby mieć przy sobie doświadczonego prawnika.
Autor: radca prawny Zuzanna Kwarta, de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych