W obliczu ciągłego wahania kursu walut, unieważnienie umowy kredytowej CHF jest najbardziej pożądanym rozstrzygnięciem dla Kredytobiorców, w tym Frankowiczów z Rzeszowa. Batalie sądowe pokazują, że to właśnie ustalenie nieistnienia stosunku prawnego umowy kredytu hipotecznego indeksowanego bądź denominowanego do franka szwajcarskiego jest dominującym nurtem orzeczniczym. Na czym w zasadzie polega unieważnienie umowy kredytowej oraz jakie są korzyści i ryzyka takiego rozwiązania?
Unieważnienie umowy kredytowej CHF
Stwierdzenie przez sąd w wyroku nieważności umowy kredytowej CHF oznacza, że dany stosunek prawny nigdy nie istniał i nie łączył stron postępowania. Oznacza to zatem, że umowa jest nieważna z mocy samego prawa, od dnia jej zawarcia.
Korzyści unieważnienia umowy kredytowej
Unieważnienie umowy kredytowej to przede wszystkim wolność finansowa, czyli uwolnienie się od felernej umowy kredytowej i obowiązku dalszej, comiesięcznej spłaty rat kapitałowo-odsetkowych. To koniec wieloletnich zobowiązań i stresu związanego z ciągłym monitorowaniem sytuacji na rynku walutowym.
Co istotne, prawomocne stwierdzenie nieważności umowy kredytowej otwiera drogę do rozliczenia z bankiem. W wyniku unieważnienia umowy, bank jest zobowiązany do zwrotu Kredytobiorcy wszelkich nienależnie pobranych świadczeń. Dotyczy to wszystkich rat kapitałowo-odsetkowych oraz z reguły kosztów okołokredytowych tj. m.in. prowizji i innych opłat. Dodatkowo, od kwoty zasądzonej w wyroku naliczane są odsetki ustawowe za opóźnienie, których wysokość jest kapitalizowana na dzień rozliczenia z bankiem. Oznacza to, że poza zwrotem wpłaconych kwot, Frankowicz ma szansę na zapłatę znacznej sumy będącej rekompensatą za czas oczekiwania na wyrok. Wysokość skapitalizowanych odsetek za opóźnienie to kwota oscylująca w granicach od kilku do niekiedy kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dla wielu Frankowiczów z Rzeszowa może to oznaczać odzyskanie znacznych kwot, które pozytywnie wpłyną na ich domowy budżet. Warto również zaznaczyć, że unieważnienie umowy kredytowej CHF skutkuje także tym, że Kredytobiorca zobowiązany jest zwrócić bankowi kapitał, który został udzielony na podstawie umowy kredytowej.
Dodatkowo po wydaniu wyroku sądowego, który unieważnia umowę można złożyć do sądu wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej, zaś dane dotyczące zadłużenia zostaną usunięte z rejestru BIK, co ma niebagatelne znaczeniu w przypadku chęci ubiegania się o kolejny kredyt.

Jakie jest ryzyko związane z unieważnieniem umowy kredytowej?
Rozważając unieważnienie umowy kredytowej zawartej w szwajcarskiej walucie należy pamiętać, iż ustalenie nieistnienia stosunku prawnego wiąże się z pewnym ryzykiem. Proces frankowy to skomplikowana procedura sądowa, która wymaga specjalistycznej wiedzy z zakredu prawa i finansów. Ponadto należy mieć na względzie konieczność zabezpieczenia środków finansowych niezbędnych na potrzeby postępowania.
Przy rozliczeniu z bankiem po prawomocnym unieważnieniu umowy należy liczyć się z obowiązkiem zwrotu kwoty udostępnionego kapitału. O ile w przypadku jego nadpłaty to bank zwraca Kredytobiorcy nadwyżkę, tak w przypadku, gdy suma spłat jest mniejsza, to należy dopłacić bankowi brakującą różnicę.
Istnieje również ryzyko, iż Sąd rozpatrujący sprawę może w wyroku zastosować co raz rzadziej stosowaną teorię salda co oznacza, że pieniądze musi zwrócić ta strona postępowania, która uzyskała większą korzyść. Jeśli kwota kapitału nie została spłacona przez Kredytobiorcę, to sąd może nie zasądzić na rzecz Frankowicza żadnej kwoty uznając, że jest on nadal dłużnikiem banku. W takim przypadku Kredytobiorca jest pozbawiony prawa do ustawowych odsetek za opóźnienie.
Stwierdzenie nieważności umowy CHF jest dla wielu Frankowiczów z Rzeszowa szansą na uwolnienie się od ciążącego kredytu frankowego. Podejmując decyzję o złożeniu do sądu pozwu przeciwko bankowi warto omówić wszelkie korzyści jak i ryzyka z prawnikiem posiadającym doświadczenie w tego typu sprawach. Rzeszowska Kancelaria de-Ostoja Starzewski, Petka i Wspólnicy zapewnia profesjonalną pomoc Kredytobiorcom frankowym nie tylko w Rzeszowie, ale na terenie całego kraju. Dzięki wsparciu doświadczonych prawników, proces unieważnienia umowy może przebiegać sprawnie, a potencjalne ryzyka mogą zostać zminimalizowane.
autor: adwokat Karolina Gaweł-Szeliga; de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych