W ostatnim czasie Bank BPH S.A. jest jednym z banków, który zdecydował się na zmianę stanowiska i kieruje do swoich Klientów liczne propozycje ugodowe dotyczące umów kredytów frankowych. Przedmiotowe propozycje otrzymują zarówno bezpośrednio kredytobiorcy, jak i ich pełnomocnicy. Co więcej propozycje ugodowe mogą pojawić się na różnych etapach postępowania np. przed skierowaniem sprawy do sądu, jak i już po złożeniu pozwu. Ugoda z bankiem BPH – co warto wiedzieć?
Jakie są założenia ugody z bankiem BPH SA?
Głównym założeniem propozycji ugodowych banku BPH S.A. kierowanych do Klientów w 2024 r. jest przeliczenie kredytu frankowego, tak jakby kredyt ten od początku był kredytem złotówkowym ze wskaźnikiem referencyjnym WIBOR 3M. Jest to tzw. propozycja ugody według formuły Komisji Nadzoru Finansowego.
Po dokonaniu wyliczenia przez bank kredytobiorca zobowiązany jest zwrócić na jego rzecz określoną kwotę celem zamknięcia kredytu albo bank zobowiązuje się do zwrotu na rzecz kredytobiorcy wartości nadwyżki uzyskanej po przeliczeniu kredytu.
Pozostałe, istotne założenia ugody z bankiem BPH S.A. to:
- dokonanie jednorazowej zapłaty na rzecz banku kwoty pozostałej do zapłaty (lub jednorazowa zapłata przez bank na rzecz kredytobiorcy),
- umorzenie pozostałej do zapłaty kwoty zadłużenia (niezależnie od punktu powyższego),
- zakończenie toczącego się postępowania sądowego (jeżeli pozew został już wniesiony)
- rezygnacja z podnoszenia w przyszłości przed sądem powszechnym zarzutów i roszczeń związanych z zawartą umową kredytu.

Na czym polega unieważnienie umowy kredytu frankowego?
Wskazać jednak należy, że z reguły w sytuacji wygranej w sądzie kredytobiorcy są w stanie uzyskać znacznie większe korzyści niż podpisując ugodę z bankiem. Celem postępowania sądowego jest uznanie umowy kredytu za nieważną. W takim przypadku strony umowy kredytu zwracają sobie to co nawzajem od siebie otrzymały. Zatem kredytobiorca zwraca kwotę udostępnionego kapitału a bank zwraca uiszczone przez kredytobiorcę raty kapitałowo-odsetkowe oraz inne dodatkowe opłaty, które kredytobiorca uiścił na rzecz banku (m.in. prowizje, ubezpieczenie pomostowe czy ubezpieczenie niskiego wkładu własnego).
Dodatkowo kredytobiorcy, którzy zdecydowali się na wytoczenie powództwa w sprawie frankowej mogą liczyć na zasądzenie na ich rzecz odsetek ustawowych za opóźnienie, które z reguły liczone są od dnia następnego po udzieleniu odpowiedzi przez bank na reklamację kredytobiorcy aż do dnia zapłaty. W chwili obecnej wysokości odsetek ustawowych za opóźnienie wynosi 11,25% w skali rocznej. Odsetki te mogą stanowić pewnego rodzaju rekompensatę za często długi czas oczekiwania na prawomocne rozstrzygnięcie sprawy.

Czy propozycje ugodowe banku BPH S.A. podlegają negocjacjom?
Propozycje ugodowe banku BPH S.A. podlegają negocjacjom, a każda propozycja może zawierać odmienne, indywidualne założenia od tych przedstawionych w niniejszym artykule. Zauważamy także, że nawet gdy kredytobiorca nie jest zainteresowany zawarciem ugody bank podejmuje różnego rodzaju działania zmierzające do zawarcia ugody, w tym przedstawia kolejne propozycje ugodowe i powiela kontakt telefoniczny. Świadczy to niewątpliwie o dużej determinacji banku w celu zawarcia ugody.
Jakie są powody skierowania propozycji zawarcia ugody przez bank?
Warto zastanowić się nad przyczynami dla których bank przedstawia propozycję ugodowego zakończenia sporu. Zapewne należy ich upatrywać w ugruntowanym już orzecznictwie sądowym i niekorzystnym dla Banków orzecznictwem w sprawach kredytów frankowych. Banki mają świadomość tego, że w przeważającej mierze przegrywają sprawy w sądach starają się podejmować działania mające na celu obniżenie wysokości negatywnych skutków procesu i minimalizacji strat w przypadku stwierdzenia nieważności umowy.
Czy zatem warto podpisać ugodę z bankiem BPH S.A.?
Na to pytanie należy odpowiedzieć: to zależy od indywidualnej sytuacji każdego kredytobiorcy. Niewątpliwie zawarcie ugody z bankiem doprowadzi do szybszego zakończenia sporu z bankiem. Patrząc jednak z czysto matematycznego punktu widzenia z reguły ugoda z bankiem będzie wiązała się z rezygnacją z części korzyści finansowych, jakie kredytobiorca może osiągnąć w wyniku uzyskania pozytywnego rozstrzygnięcia w sądzie.
Dlatego warto skorzystać z bezpłatnej analizy umowy kredytowej. W tym celu skontaktuj się z naszą kancelarią de Ostoja – Starzewski, Petka i Wspólnicy z Rzeszowa. Nasi eksperci dokonają bezpłatnej analizy Twojej umowy kredytowej i przedstawią korzyści płynące z ewentualnego unieważnienia umowy.
autor: Eksperci Kancelarii de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych