Kredytobiorcy frankowi coraz częściej otrzymują ze strony banków propozycje zawarcia tzw. ugód frankowych. Ugody te mają na celu ustalenie dogodnych dla Kredytobiorcy warunków spłaty kredytu frankowego. Prowadzą one także do wyeliminowania z umów kredytu frankowego niedozwolonych zapisów. Czy jednak propozycje banku są dla Kredytobiorcy w istocie zawsze korzystne?

Zmienna polityka banków w kwestii ugód z Frankowiczami

Już od 2020 r. banki nakłaniane są przez Komisję Nadzoru Finansowego do polubownego rozwiązywania sporów z Frankowiczami. Początkowo nie były one jednak chętne do składania propozycji ugodowych. Wzmożona aktywność banków nakierowana na dążenie do zawierania tego typu ugód wynika aktualnie z coraz liczniej zapadających orzeczeń sądowych – zarówno sądów krajowych, jak i wydanych przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Co istotne, z wydanych orzeczeń wynika, że banki stosowały względem Kredytobiorców frankowych nieuczciwe praktyki. W rezultacie, orzecznictwo sądów w sprawach dotyczących kredytów frankowych jest dość jednolite – umowy te są zazwyczaj uznawane za nieważne. Banki, dostrzegając tę prawidłowość, coraz chętniej oferują „preferencyjne” warunki porozumień, tak naprawdę dążąc do minimalizacji własnych strat. Ugoda z bankiem w sprawie kredytu frankowego oznacza, że obie strony muszą iść na ustępstwa. Warto jednak zaznaczyć, że korzyści finansowe z ugody są zazwyczaj mniejsze niż te, które kredytobiorca mógłby uzyskać, wygrywając w sądzie.

Na czym polegają ugody oferowane przez banki?

Najczęściej propozycje banków sprowadzają się do tzw. „przewalutowania kredytu”. Polega ono na przyjęciu założenia, że zawarta umowa jest ważna i nadal obowiązuje, przy czym podlega przekształceniu z kredytu frankowego w kredyt typowo złotówkowy. Po zawarciu takiej ugody z bankiem, Kredytobiorca frankowy jest traktowany tak, jakby jego umowa kredytowa nigdy nie była powiązana z frankiem szwajcarskim.

analiza umowy kredytu konsumenckiego

Czy ugody frankowe, oferowane przez banki są korzystne?

Należy mieć na uwadze, że zawarcie ugody z bankiem bywa zdecydowanie mniej opłacalne ekonomicznie od unieważnienia umowy kredytu frankowego. Propozycje ugodowe banku nie są na tyle korzystne, aby pozwalały na spłatę jedynie pożyczonej kwoty, bez dodatkowych kosztów, takich jak odsetki, co jest możliwe przy unieważnieniu umowy kredytowej.

Ugodowe zakończenie sporu z bankiem może być jednak atrakcyjne dla osób, które nie chcą z jakiś względów kierować sprawy do sądu lub zależy im na szybkim zakończeniu sporu. Ugodę zawiera się bowiem bardzo szybko, a jej założenia wchodzą w życie niemalże natychmiast.

 Ugoda frankowa, a obowiązek podatkowy

Z zawarciem ugody frankowej wiąże się obowiązek rozliczenia się z Urzędem Skarbowym. Propozycje ugodowe banków oparte są bowiem o założenie umorzenia niespłaconej część kredytu frankowego (w części lub w całości) bądź częściowego zwrotu nadpłaty. Kwota, jakiej klient nie musi więc spłacić do banku lub też kwota uzyskanej od banku nadpłaty, stanowi jego korzyść. Wartość ta podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym i należały wykazać ją w rozliczeniu rocznym.

Istnieje jednak możliwość zwolnienia z obowiązku podatkowego po zawarciu ugody frankowej. Na mocy Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe z dnia 15 marca 2022 roku utworzono ulgę podatkową, z której mogą skorzystać niektórzy Kredytobiorcy frankowi.

Warunkiem skorzystania z ulgi jest między innymi to, aby:

  • kredyt frankowy zaciągnięty został na prywatne cele mieszkaniowe,
  • Kredytobiorca frankowy nie korzystał już uprzednio z podobnej ulgi,
  • kredyt powiązany był zabezpieczeniem hipotecznym,
  • umowa kredytowa zawarta została przed dniem 15 stycznia 2015 roku.

Opisane zaniechanie dotyczy dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r. Trzeba jednak pamiętać, że każda sytuacja wymaga osobnej analizy.

zwrot kosztów kredytu PKO BP

Ugoda czy proces? Co jest lepsze dla Frankowiczów?

Decyzja o zawarciu ugody z bankiem w sprawie wadliwej umowy kredytowej powinna być zawsze dokładnie przemyślana. Możliwe są sytuacje, kiedy to zawarcie ugody okaże się lepszym pomysłem niż kontynuowanie postępowania sądowego, niemniej podjęcie decyzji w tym zakresie wymaga kompleksowej analizy oraz zestawienia warunków proponowanej ugody ze skalą korzyści finansowych, możliwą do osiągnięcia w przypadku unieważnienia umowy kredytowej CHF przez Sąd.

Kredytobiorco, jeśli rozważasz zawarcie ugody frankowej, ale uprzednio chciałbyś przeanalizować potencjalne korzyści, możliwe do uzyskania w przypadku unieważnienia takiej umowy, skontaktuj się z naszą kancelarią de Ostoja – Starzewski, Petka i Wspólnicy z Rzeszowa. Nasi eksperci dokonają bezpłatnej analizy Twojej umowy kredytowej i przedstawią korzyści płynące z ewentualnego unieważnienia umowy.

autor: Eksperci Kancelarii de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych