W ostatnim czasie mBank S.A. masowo przesyła do Kredytobiorców, którzy posiadają kredyt waloryzowany kursem CHF propozycję podpisania porozumienia. Wielu z nich rozważa zawarcie ugody z bankiem, jednak czy takie rozwiązanie jest korzystne dla Frankowiczów? Warto porównać proponowane warunki ugody CHF z mBank  z potencjalnymi korzyściami płynącymi z sądowego unieważnienia umowy.

Jakie skutki niesie za sobą zawarcie ugody CHF z mBank?

Wzmożona aktywność w oferowaniu ugody CHF z mBank przy kredytach frankowych to efekt sukcesów sądowych jakie odnoszą Kredytobiorcy, którzy zdecydowali się wytoczyć powództwo przeciwko bankowi. Zgodnie z ugruntowanym orzecznictwem umowa kredytu waloryzowanego kursem CHF w większości przypadków uznawana jest za nieważną. W takiej sytuacji, mBank zobowiązany jest zwrócić Kredytobiorcy wszystkie świadczenia uiszczone w toku trwania umowy kredytowej, natomiast Kredytobiorca zobowiązany jest do zwrotu wypłaconego kapitału. Dodatkowo w razie wygranej, kredytodawca ma obowiązek zwrócić Kredytobiorcy w całości koszty sądowe, które poniósł w związku z wytoczeniem powództwa.

Na czym polegają propozycje ugody CHF mBank S.A?

W propozycjach ugody CHF z mBank często znajduje się oferta przekształcenia umowy kredytu frankowego na umowę w złotówkach oraz ustalana wysokości pozostałego do spłaty salda kredytu. Następnie, po konwersacji na kredyt w złotówkach, mBank z reguły oferuje:

  • częściowe umorzenie salda kapitału pozostającego do spłaty, a w pozostałej części realizowanie umowy jako umowy w złotówkach z rosnącym stale WIBOR-em lub okresową stałą stopą procentową w wysokości 4,99 proc.;
  • całkowite umorzenie salda kapitału pozostającego do spłaty;
  • całkowite umorzenie salda kapitału pozostającego do spłaty wraz z częściowym zwrotem uiszczonych świadczeń .

Należy przy tym pamiętać, że każda sprawa jest indywidualna, a propozycje ugodowe składane przez mBank S.A. mogą różnić się od tych wymienionych powyżej.

analiza dokumentów klauzule abuzywne

Czy propozycja ugody CHF z mBank jest korzystniejsza niż sądowe unieważnienie umowy?

W przypadku, częściowego umorzenia salda kapitału pozostającego do spłaty należy liczyć się  przekształceniem umowy do kredytu złotówkowego z oprocentowaniem WIBOR, co  naraża Kredytobiorcę na nieograniczone ryzyko zmiennej stopy procentowej i związany z tym wzrost rat kredytu. Natomiast, w przypadku sądowego unieważnienia umowy, umowa frankowa traktowana jest, jak gdyby nigdy nie została zawarta. Kredytobiorca nie jest zobowiązany do dalszej spłaty rat i następuje ostatecznie rozliczenie z bankiem.

Co więcej, całkowite umorzenie pozostałego salda kapitału, nawet z możliwością częściowego zwrotu wpłaconych świadczeń, choć wydaje się atrakcyjne, nie zawsze musi być korzystnym rozwiązaniem dla Kredytobiorcy. Warto pamiętać, że Frankowicze, spłacając swoje zobowiązania, często znacznie przewyższają kwotę pierwotnie wypłaconego kapitału. Zdarza się, że suma nadpłaconych środków może niemal dorównywać wartości otrzymanego kredytu. Dlatego przed zawarciem ugody CHF z mBank warto dokładnie przeanalizować jakie korzyści wynikają z porozumienia, a jakie z prawomocnego wyroku.

Ugoda z mBank – jakie są korzyści dla Frankowiczów?

Z reguły w propozycjach ugodowych mBank S.A. nie uznaje, że umowa kredytu CHF jest nieważna. Umowa nadal obowiązuje, a bank oferuje jedynie przekształcenie jej na umowę w złotówkach. Dodatkowo, Kredytobiorca po zawarciu ugody CHF z mBank najczęściej zrzeka się wszelkich roszczeń związanych z nieważnością kredytu frankowego. Co istotne, w przypadku, gdy Frankowicz wytoczył już pozew przeciwko mBank S.A., zawarta ugoda skutkuje z reguły koniecznością cofnięcia pozwu w sprawie.

Tym samym, decydując się na zawarcie ugody frankowej, Kredytobiorca traci możliwość odwoływania się w przyszłości do niedozwolonych klauzul zawartych w umowie kredytowej oraz wynikających z nich konsekwencji. Warto podkreślić, że jakiekolwiek roszczenia Kredytobiorcy wobec banku w związku z kredytem CHF zostaną wówczas całkowicie wykluczone.

ugoda z bankiem bph czy warto

Kancelaria de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy – bezpłatna analiza umowy kredytowej CHF

Podsumowując, do otrzymywanych propozycji ugodowych należy podchodzić z rozwagą i porównać ją z potencjalnymi korzyściami, jakie można uzyskać w przypadku sądowego unieważnienia umowy. Aby to uczynić, istotne jest dokonanie wyliczeń wysokości świadczeń, jakie zostały zapłacone w toku trwania umowy. Korzyści finansowe z sądowego unieważnienia umowy mogą okazać się znacznie wyższe niż te wynikające z zawarcia ugody CHF z mBank. Oprócz kwestii finansowych nie należy zapominać także o pozostałych zapisach zawartych w ugodzie, które mają istotne znacznie dla Frankowiczów.

Jeżeli otrzymałeś propozycję ugodową od mBank S.A. a chciałbyś najpierw przeanalizować potencjalne korzyści możliwe do uzyskania w przypadku unieważnienia umowy kredytu, skontaktuj się z kancelarią de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy z Rzeszowa. Nasi eksperci dokonają darmowej analizy umowy kredytowej i przedstawią korzyści jakie płyną z ewentualnego unieważnienia umowy kredytowej CHF.

Autor: Eksperci Kancelarii de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych