W sektorze bankowym pojawiają się niepokojące informacje związane z ugodami dotyczącymi kredytów CHF oraz wzrostem liczby pozwów skierowanych przeciwko instytucjom bankowym. Mimo, że pierwotnie banki skutecznie zachęcały wielu Kredytobiorców frankowych do zawarcia ugody, obecnie coraz więcej osób decyduje się na wnoszenie pozwów o unieważnienie umowy o kredyt frankowy. Specjaliści prognozują, że ten trend będzie się utrzymywał, szczególnie po orzeczeniach TSUE.

Korzystne wyroki TSUE zabierają bankom szanse na ugodę

Według statystyk Rzeczpospolitej, w trzecim kwartale 2023 roku banki zawarły jedynie 8,3 tys. ugód dotyczących kredytów CHF. Ogólna liczba zawartych porozumień od początku wprowadzenia programów wyniosła około 77,3 tys. Jednak analizując kwartalne raporty banków można zauważyć tendencję spadkową w kwestii zawierania ugód na rzecz większej ilości pozwów kierowanych przez Frankowiczów. Tak widoczny wzrost liczby nowych pozwów może być wynikiem zmieniającej się dynamiki spowodowanej m.in. wyrokami TSUE. W szczególności, decydujący wpływ może mieć wyrok w sprawie C-287/22 (zabezpieczenia powództwa poprzez zawieszenie spłaty rat kredytu na czas trwania postępowania sądowego), który zwiększa szanse konsumentów na skuteczną obronę swoich praw już na początkowym etapie procesu sądowego.

Specjaliści zauważają, że zaoferowanie Frankowiczom z Rzeszowa możliwości zawieszenia spłaty rat bezpośrednio po złożeniu pozwu stanowi bardzo korzystną propozycję dla Kredytobiorców. Wskazują, że wiele osób może skorzystać z tego rodzaju “wakacji kredytowych” w 2024 roku, co w rezultacie przyczyni się do wzrostu liczby pozwów przeciwko bankom.

pozew

Banki uginają się pod ilością pozwów skierowanych przez Kredytobiorców

Przeciwko ośmiu bankom notowanym na giełdzie toczy się obecnie ponad 100,3 tys. postępowań sądowych związanych z kredytami walutowymi. W trzecim kwartale 2023 roku przeciwko wspomnianym instytucjom finansowym, Frankowicze zainicjowali około 10 tys. nowych spraw sądowych.

Mimo prób zawarcia ugody w celu rozwiązania problemu kredytów powiązanych z frankiem szwajcarskim, liczba takich porozumień zawieranych przez banki maleje, a klienci coraz częściej wybierają drogę sądową. Banki starają się przekonać Frankowiczów do dobrowolnej konwersji kredytów na złotówki, jednakże jest to coraz trudniejsze. Wydaje się, że Kredytobiorcy wolą skierować sprawę do sądu niż zawierać ugody, gdyż posiadają większą świadomość swoich praw i zdają sobie sprawę z potencjalnych korzyści, jakie mogą osiągnąć, uzyskując stwierdzenie nieważności kredytu w frankach.

ilość pozwów

Co przekonuje Frankowiczów z Rzeszowa do złożenia pozwu przeciwko bankowi?

 

Liczba nowych postępowań sądowych kierowanych przez Kredytobiorców frankowych z dnia na dzień nadal rośnie. Co tak naprawdę motywuje Frankowiczów do walki z bankiem?

  • Korzystne wyroki TSUE

Decyzje Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, zwłaszcza wyroki, takie jak w sprawie C-287/22, podnoszą szanse konsumentów na skuteczne zabezpieczenie swoich roszczeń już na początku procesu sądowego.

  • Zmiany w orzecznictwie sądów

Coraz częściej sądy udzielają zabezpieczenia roszczeń, co umożliwia Kredytobiorcom wstrzymanie spłaty bez obawy przed negatywnymi konsekwencjami prawno-finansowymi.

  • Większa świadomość konsumentów

Po wielu latach negocjacji i obietnic ze strony banków, Kredytobiorcy mogą być bardziej skłonni do skierowania sprawy na drogę sądową w celu ochrony swoich praw.

  • Kampanie informacyjne

Media obszernie relacjonują decyzje korzystne dla konsumentów, co podnosi świadomość prawną osób zaciągających kredyty.