Za nami kolejny wyrok TSUE w sprawie związanej z kredytami frankowymi, w której Trybunał podtrzymuje prokonsumencie stanowisko. W wyroku TSUE w sprawie C-287/22 omówiono kwestię przyznawania zabezpieczenia roszczeń przez sądy. Jest to o tyle istotna informacja dla Frankowiczów z Rzeszowa, gdyż wcześniej tylko wydział frankowy SO w Warszawie opracował jasne procedury w tym zakresie.

Pytania do TSUE w kwestii możliwości zawieszenia płatności rat

Sędzia Piotr Bednarczyk skierował pytania prejudycjalne do TSUE w sprawie Getin Banku. W jego ocenie, uwzględnianie przez sądy wniosków o zawieszenie płatności rat na czas trwania procesu z bankiem jest kluczowe dla pomyślnego rozstrzygnięcia sprawy na korzyść Kredytobiorcy. Pytanie skierowane przez sędziego było następującej treści:

Czy w świetle zasady skuteczności i proporcjonalności art. 6 ust. 1 oraz art. 7 ust. 1 Dyrektywy 93/13 sprzeciwiają się takiej wykładni przepisów krajowych lub orzecznictwu krajowemu, zgodnie z którymi sąd krajowy może – w szczególności ze względu na ciążące na konsumencie obowiązki rozliczenia się z przedsiębiorcą albo dobrą sytuację finansową przedsiębiorcy – nie uwzględnić wniosku konsumenta o zarządzenie przez sąd środka tymczasowego (zabezpieczenia powództwa) polegającego na zawieszeniu na czas trwania postępowania wykonywania umowy, która prawdopodobnie zostanie uznana za nieważną na skutek usunięcia z niej nieuczciwych warunków umownych?”

Wyrok TSUE w sprawie zabezpieczenia roszczeń

W wyroku Trybunał wskazał, że jest możliwość zabezpieczenia roszczeń w postaci zawieszenia płatności rat kredytowych podczas trwania postępowania sądowego. Co ważne, takie zabezpieczenie nie będzie udzielane automatycznie – konieczny będzie wniosek ze strony Kredytobiorcy, a ostateczna decyzja o jego przyznaniu zostanie podjęta przez sądy krajowe, które ocenią, czy wniosek spełnia odpowiednie kryteria. Jednakże orzeczenie TSUE powinno przyczynić się do poprawy spójności orzecznictwa polskich sądów w sprawach frankowych.

flaga UE

Co dalej z ratami po zabezpieczeniu roszczeń?

Przyznanie zabezpieczenia roszczenia jest kluczowym elementem dla Frankowiczów. Kredytobiorcy nie będą już zmuszeni do comiesięcznej spłaty uciążliwych rat, co z pewnością przyczyni się do poprawy ich sytuacji finansowej. Ponadto, zabezpieczenie roszczenia umożliwia spokojne oczekiwanie na prawomocny wyrok sądu. Warto podkreślić, że odpowiedź TSUE na pytanie prejudycjalne w niniejszej sprawie jest wiążąca dla wszystkich podobnych przypadków. Przyznawanie zabezpieczeń prawdopodobnie stanie się powszechną praktyką w sprawach dotyczących kredytów CHF. Taki rozwój sytuacji jak i korzystny dla Frankowiczów wyrok w sprawie o bezumowne korzytstanie z kapitału może skłonić do składania pozwów przeciwko bankom kolejnych Frankowiczów z Rzeszowa, którzy wcześniej wahali się podjąć takie kroki.