Wytoczenie powództwa przeciwko bankowi to bardzo ważny krok w kierunku unieważnienia umowy kredytowej i odzyskania wpłaconych środków. Droga do osiągnięcia tego celu prowadzi przez proces sądowy, w trakcie którego kompleksową pomoc prawną dla Kredytobiorców frankowych świadczy Kancelaria de Ostoja – Starzewski, Petka i Wspólnicy z Rzeszowa.

Frankowicze inicjujący proces przeciwko bankowi bardzo często zastanawiają się czy samo wytoczenie powództwa stanowi podstawę do zawieszenia płatności rat kredytu frankowego do czasu wydania prawomocnego rozstrzygnięcia przez Sąd. Niniejszy artykuł pozwoli na wyjaśnienie powyższej kwestii, dzięki czemu Frankowicze z Rzeszowa będą mogli optymalnie zabezpieczyć swoje interesy majątkowe decydując się na spór z Bankiem.

Spłata kredytu frankowego w trakcie procesu

Na wstępie należy zaznaczyć, że wytoczenie powództwa bankowi nie stanowi samoistnej podstawy do zaprzestania przez Kredytobiorcę spłaty rat kredytu frankowego. Umowa kredytowa wiąże bowiem strony, aż do momentu kiedy Sąd, na podstawie prawomocnego wyroku, stwierdzi jej nieważność. Kredytobiorca frankowy nie chcąc narażać się negatywne następstwa finansowe nie powinien z własnej inicjatywy uchybiać obowiązkowi terminowego regulowania płatności rat kredytowych.

Czy zatem Frankowicze muszą spłacać kredyt aż do wydania prawomocnego wyroku, pomimo istnienia obiektywnych przesłanek wskazujących na nieważność umowy zawartej z bankiem? Z pomocą Kredytobiorcom przychodzi instytucja zabezpieczenia powództwa, dzięki której możliwe jest uzyskanie ochrony prawnej i zawieszenie obowiązku płatności rat kredytowych na czas trwania procesu.

kredyt frankowy analiza umowy kredytowej

Na czym polega zabezpieczenie powództwa w sprawie frankowej?

Zabezpieczenie powództwa w sprawie frankowej polega na ukształtowaniu praw i obowiązków stron procesu na czas jego trwania, aż do uzyskania prawomocnego rozstrzygnięcia, wydanego przez Sąd. Decyzję o udzieleniu zabezpieczenia podejmuje Sąd, wydając w tym zakresie stosowne postanowienie. W sprawach frankowych zabezpieczenie powództwa sprowadza się zasadniczo do udzielenia przez Sąd uprawnienia dla Kredytobiorcy do zawieszenia płatności rat kredytowych na czas trwania procesu, aż do ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy i uprawomocnienia się wyroku. Dzięki takiemu rozwiązaniu Kredytobiorca frankowy, dysponując postanowieniem Sądu o udzieleniu zabezpieczenia, może wstrzymać się z płatnością rat kredytowych na czas trwania procesu, a bank ma obowiązek zastosować się do postanowienia Sądu i respektować prawo Kredytobiorcy do powstrzymania się z płatnościami rat kredytowych.

Jakie kroki należy podjąć, aby uzyskać zabezpieczenie powództwa?

Uzyskanie od Sądu ochrony prawnej w postaci zabezpieczenia powództwa wymaga złożenia stosownego wniosku, w którym zostaną przedstawione odpowiednie argumenty za udzieleniem takiego zabezpieczenia. Kancelaria de Ostoja – Starzewski, Petka i Wspólnicy z Rzeszowa posiada doświadczenie w sporządzaniu takich wniosków, potwierdzone licznymi, korzystnymi dla Kredytobiorców orzeczeniami, zapadłymi przed sądami w Rzeszowie, a także innymi sądami na terenie całej Polski.

Wniosek o zabezpieczenie powództwa może zostać złożony już w pierwszym piśmie inicjującym postępowanie sądowe, a więc w pozwie. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby taki wniosek został złożony na późniejszym etapie postępowania, czy to przed sądem pierwszej czy też drugiej instancji. Warto zaznaczyć, że jeżeli wniosek o zabezpieczenie powództwa został zawarty w pozwie, to wtedy nie podlega opłacie. Jeżeli jednak został złożony na późniejszym etapie postępowania, to w takim wypadku wniosek będzie podlegał opłacie sądowej w wysokości 100 zł.

checklista

Czy Sądy uwzględniają wnioski Kredytobiorców o udzielenie zabezpieczenia?

Prawidłowo sformułowany wniosek, w którym zostaną przedstawione właściwe argumenty przemawiające za udzieleniem zabezpieczenia, powinien uzyskać pozytywne rozstrzygnięcie Sądu. Aktualnie sądy w Polsce, kierując się dorobkiem orzeczniczym Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a zwłaszcza ważnym dla Kredytobiorców orzeczeniem zapadłym w dniu 15.06.2023., w sprawie C 287-22, w zdecydowanej większości spraw stają po stronie Kredytobiorców i orzekają zgodnie z żądaniem wniosku.

Podsumowując powyższe rozważania, Frankowicze mogą przestać płacić raty w trakcie procesu sądowego, jednak tylko pod warunkiem uzyskania zabezpieczenia powództwa. Kancelaria de Ostoja – Starzewski, Petka i Wspólnicy z Rzeszowa, świadczy na co dzień kompleksową pomoc prawną na rzecz Kredytobiorców frankowych, obejmującą także przygotowanie i złożenie do Sądu wniosku o wstrzymanie płatności rat kredytowych na czas trwania procesu.

autor: radca prawny Sławomir Buczak, de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwoaktów i Radców Prawnych