W dniu 7 grudnia 2023 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej rozpatrzył pytania prejudycjalne skierowane przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia. W wydanym wyroku C-140/22 TSUE odniósł się do kwestii oświadczenia konsumenta o skutakach nieważności umowy. Wszystko wskazuje na to, że przełomowy wyrok przyspieszy orzekanie w sprawach frankowych.

Jakie pytania zostały skierowane do TSUE?

Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia przekazał Trybunałowi Sprawiedliwości Unii Europejskiej cztery pytania prejudycjalne, w których prosił o rozstrzygnięcie wątpliwości w sprawach:

  • Czy konieczne jest, aby konsument wyraził świadome oświadczenie o konsekwencjach unieważnienia umowy?
  • Czy upływ okresu przedawnienia roszczenia banku zaczyna się od chwili, w której konsument złożył oświadczenie wymienione w punkcie 1?
  • Czy konsument ma prawo żądać odsetek ustawowych za opóźnienie od momentu złożenia oświadczenia, o którym mowa w punkcie 1, nawet jeśli wcześniej wystosował wezwanie do zapłaty przedsiębiorcy?
  • Jakie są zasady rozrachunków między stronami po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej CHF?
tsue Frankowicze

Wyrok TSUE w sprawie C-140/22. Frankowicze znów wygrywają!

W odpowiedzi na postawione pytania, Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej postanowił, że nie ma konieczności, aby konsument złożył w sądzie oświadczenie o świadomości konsekwencji nieważności umowy. Trybunał sprzeciwił sie wykładni Sądu Najwyższego, który podkreślał wymagalność takiego oświadczenia. TSUE zaznaczył, że w związku z tym, nie ma możliwości, aby początek terminu naliczania odsetek oraz rozpoczęcie 3-letniego okresu przedawnienia roszczeń był naliczany od momentu złożenia oświadczenia przez konsumenta. Ponadto,  w wyroku C-140/22 TSUE  ponownie rozważył kwestię rozliczeń między Kredytobiorcą, a bankiem po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej, zaznaczając, że bank nie ma prawa do roszczeń o bezumowne korzystanie z kapitału po stwierdzeniu nieważności umowy kredytowej.

Czy będzie kolejna fala pozwów frankowych po wyroku TSUE C-140/22?

Kolejny, korzystny dla osób posiadających kredyty we frankach szwajcarskich wyrok TSUE C-140/22 oznacza, że niezdecydowani Kredytobiorcy mogą składać pozwy związane z kredytami frankowymi. Istniejąca, już solidnie ugruntowana linia orzecznicza wprowadziła niepewność wśród banków, które obawiały się kolejnych decyzji TSUE. Dzisiejsze postanowienie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej ponownie stawia banki w niekorzystnej sytuacji, a Frankowiczom z Rzeszowa daje nadzieję, na uzyskanie jeszcze większych kwot od banku. Co więcej, wszystko wskazuje na to, brak konieczności składania przez Kredytobiorców frankowych dodatkowego oświadczenia przyczyni się do szybszego orzekania w sprawach frankowych.