W ostatnich latach frankowicze coraz śmielej występują na drogę postępowania sądowego celem unieważnienia swoich umów kredytowych. Przemawia za tym nie tylko sprzyjające Kredytobiorcom orzecznictwo, lecz również stale rosnąca liczba korzystnych wyroków.

Dla frankowiczów, którzy posiadali lub nadal posiadają zobowiązania kredytowe wobec banku Pekao, istotna jest odpowiedź na pytanie, czy bank Pekao pozywa frankowiczów. W niniejszym artykule przybliżymy sytuację prawną kredytobiorców Pekao S.A. oraz omówimy postawę obronną banku w obliczu rosnącej liczby pozwów frankowych.

Bank Pekao pozywa frankowiczów — czy robi to na masową skalę?

Bank Pekao pozywa frankowiczów jednak porównując jego działania na tle innych banków to nie prowadzi on masowej kampanii pozwowej przeciwko kredytobiorcom. Warto jednak zaznaczyć, że bank ten podobnie jak inne instytucje finansowe, opracowuje własną obronną strategię, którą dostosowuje do zmieniającej się dynamiki procesowej. W pozwach przeciwko frankowiczom bank formułuje obecnie roszczenia dotyczące jedynie zwrotu kapitału kredytu, rezygnując z dodatkowych roszczeń takich jak wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z kapitału czy też waloryzacja kapitału. Pozew banku Pekao zazwyczaj jest poprzedzony wezwaniem kredytobiorcy do zwrotu wypłaconego kapitału kredytu.

Dlaczego bank Pekao pozywa frankowiczów?

Jednym z kluczowych aspektów strategii związanej z pozwaniem frankowicza  jest próba przerwania  przez bank biegu terminu przedawnienia do zwrotu kapitału. Bank próbuje wyeliminować sytuację, w której byłby pozbawiony możliwości domagania się od kredytobiorcy zwrotu kwoty, która została mu wypłacona tytułem udzielonego kredytu z uwagi na spory upływ czasu.

Dodatkowo, pozwy ze strony banku mają na celu zniechęcenie frankowiczów do masowego wkraczania na drogę sądową oraz wywarcie na nich presji celem rozważenia zawarcia ugody. W ten sposób bank Pekao S.A. stara się nie tylko zminimalizować ryzyko prawne i finansowe, lecz również  chce zachować wizerunek niezawodnej i pewnej instytucji finansowej.

Prawnik analizujący dokumenty i podpisujący pismo. Symbolizuje pomoc prawną dla frankowiczów w sporach z bankiem Pekao. Logo kancelarii prawnej.

Jak zareagować w przypadku otrzymania wezwania do zapłaty lub pozwu banku?

Niewątpliwie odebranie wezwania do zapłaty lub pozwu z banku jest stresującym doświadczeniem. Należy jednak zachować spokój i podjęć odpowiednie kroki celem obrony swych praw.

Co powinieneś zrobić?

  • Jak najszybciej skontaktuj się z prawnikiem i poinformuj o odebraniu pism. Pamiętaj pozew banku doręczany jest bezpośrednio do kredytobiorcy. Twój prawnik, jeśli go o tym nie poinformujesz, nie będzie miał wiedzy, że bank Cię pozwał.
  • Prześlij kompletną dokumentację wraz z kopertą zawierającą numer nadawczy przesyłki.   Ustalenia daty odebrania pozwu wpływa na wyliczenie terminu do podjęcia obrony procesowej.
  • Postępuj zgodnie z wytycznymi prawnika. Najprawdopodobniej niezbędne będzie uzupełnienie dokumentacji i przesłanie nowego pełnomocnictwa procesowego.

Pozew od banku a wsparcie doświadczonych ekspertów:

Kancelaria de Ostoja-Starzewki, Petka i Wspólnicy niesie pomoc frankowiczom w przypadku otrzymania pozwu z banku. Jakie kroki podejmie kancelaria, gdy bank Pekao S.A. skieruje do Ciebie wezwanie do zapłaty lub pozew?

  • Ustalimy, czy bank zobowiązany jest Ci zwrócić dalsze spłacone raty, nieobjęte pozwem. Jeśli tak przygotujemy w Twoim imieniu wezwanie do zapłaty.
  • Złożymy oświadczenie o potrąceniu, które ma na celu umorzenie wzajemnych wierzytelności stron.
  • Sporządzimy odpowiedź na pozew zawierającą m.in. zarzut potracenia, celem wytrącenia zasadności roszczenia banku o zwrot wypłaconej Ci kwoty. W tym piśmie przygotujemy szeroką argumentację prawną odpierającą żądania banku.
  • Zapewnimy Ci wsparcie na każdym etapie postępowania, również na rozprawie.
Osoba trzymająca banknoty 50 zł, symbolizujące kwestie finansowe związane z pozwami banku Pekao przeciwko frankowiczom. Logo kancelarii prawniczej.

Bank Pekao pozywa frankowiczów | Podsumowanie

Bank Pekao S.A., podobnie jak inne banki w Polsce, angażuje się w opracowywanie strategii procesowej i wizerunkowej w sporze z kredytobiorcami frankowymi. Bank Pekao pozywa frankowiczów, ale nie prowadzi on jednak działań na masową skalę. Warto pamiętać, że sytuacja prawna frankowiczów jest złożona i zależy od indywidualnych okoliczności sprawy. Skorzystaj z profesjonalnej pomocy prawnej, by uniknąć przykrych konsekwencji niełatwego procesu sądowego.

Autor: Eksperci Kancelarii de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych