Wziąłeś kredyt gotówkowy na remont domu lub lokalu mieszkalnego? Czy raty kredytu są dla Ciebie obciążeniem? Zastanawiałeś się, czy kredyt na remont może być darmowy? Jeśli tak, ten artykuł jest dla Ciebie. Sprawdź, czy masz prawo do sankcji kredytu darmowego.

Czym jest sankcja kredytu darmowego?

Sankcja kredytu darmowego (zwana potocznie jako SKD) to prawo konsumentów do uniknięcia kosztów związanych z kredytem, umożliwiające Kredytobiorcom również tym z Rzeszowa spłatę wyłącznie zaciągniętej kwoty kredytu z pominięciem dodatkowych kosztów, takich jak prowizja czy odsetki. Zastosowanie sankcji kredytu darmowego możliwe jest w przypadku naruszenia ustawy o kredycie konsumenckim przez bank, do których można zaliczyć nieprawidłowe naliczanie odsetek od kosztów kredytu oraz błędne lub niepełne informacje dotyczące zawieranej umowy.

Jakie warunki należy spełnić, aby móc skorzystać z SKD?

Kredytobiorcy mogą skorzystać z sankcji kredytu darmowego w przypadku naruszenia przez bank przepisów ustawy o kredycie konsumenckim oraz jeśli zostały spełnione poniżej przedstawione warunki:

  • kwota kredytu konsumenckiego lub pożyczki nie przekroczyła 255.550 zł albo równowartości tej kwoty w walucie innej niż waluta polska;
  • umowa kredytowa została zawarta po dacie 18 grudnia 2011 roku;
  • nie minęło więcej niż 12 miesięcy od całkowitej spłaty kredytu;

  • umowa zawarta przez osobę fizyczną, na cel niezwiązany z działalnością gospodarczą — sankcja kredytu darmowego dotyczy tylko kredytów konsumenckich.
bank kancelaria prawna dla Kredytobiorców

Mam kredyt na remont mieszkania – czy kwalifikuję się do zastosowania SKD?

Zakup nieruchomości niejednokrotnie wiążę się z zamiarem zaciągnięcia kredytu na remont mieszkania. Niestety, kredytobiorcy nie wiedzą, że również w przypadku takich zobowiązań istnieje możliwość skorzystania z sankcji kredytu darmowego, jeżeli zostały spełnione odpowiednie warunki. Co za tym idzie możliwa, jest spłata kredytu bez odsetek, prowizji i kosztów okołokredytowych.

Zastosowanie sankcji kredytu darmowego możliwe jest nie tylko w trakcie wykonywania umowy, ale również po spłacie kredytu. W kredytach już spłaconych ważne jest, aby nie minęło więcej niż 12 miesięcy od całkowitej spłaty kredytu. W kredytach spłaconych w całości bank może zostać zobowiązany do zwrotu nadpłaconych przez kredytobiorcę kwot ponad kapitał uzyskanego kredytu.

Jeśli zastanawiasz się, czy w twojej umowie są błędy lub bank nie prawidłowo naliczył odsetki od kosztów kredytu, prawnicy z Kancelarii de Ostoja Starzewski, Petka i Wspólnicy przeprowadzą szczegółową analizę umowy, celem zidentyfikowania potencjalnych naruszeń prawa przez bank.

Sankcja kredytu darmowego — co mogę zyskać?

Główną korzyścią płynącą z zastosowania sankcji kredytu darmowego w razie wygranej przed sądem jest zwrot odsetek kapitałowych przez bank oraz kosztów dodatkowych takich jak prowizje. Kredytobiorca w takiej sytuacji zwraca na rzecz banku jedynie kwotę, którą realnie pożyczył bez dodatkowych opłat, finalnie jest to kredyt darmowy, nie zawiera bowiem żadnych dodatkowych opłat na rzecz banku.

Celem zastosowania sankcji kredytu darmowego jest przede wszystkim ochrona konsumenta jako uczestnika rynku finansowego. Wyłączając parametry zobowiązania takie jak kwotę kredytu, czas jego trwania, formę spłaty raty stałą bądź malejącą, kredytobiorca co do zasady nie posiada wpływu na treść umowy, która jest przez niego zawierana z kredytodawcą.

Omawiana regulacja ma zatem chronić kredytobiorcę przed skutkami wadliwej treści zawieranego kontraktu, jak również mechanizmów dot. obliczania przez kredytodawców całkowitych kosztów zawartej umowy.

Niewątpliwym jest fakt, że umowa powinna zostać przygotowana przez bank jako profesjonalnego uczestnika rynku finansowego w sposób rzetelny, precyzyjny oraz nienaruszający praw kredytobiorców. Próba osiągnięcia nadmiarowego zysku poprzez naruszenie przepisów nie może zostać podyktowana nieuczciwymi praktykami w stosunku do szerokiej grupy konsumentów i wiązać się powinna z utratą założonego dochodu po stronie kredytodawcy.

rozliczenie z bankiem po unieważnieniu umowy kredytowej CHF

Jeżeli chcesz sprawdzić, czy Twoja umowa zawiera błędy umożliwiające skorzystanie z sankcji kredytu darmowego, masz możliwość oddania swojej umowy do bezpłatnej analizy w Kancelarii de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy, która wspiera kredytobiorców w dochodzeniu ich roszczeń.

Autor: aplikant radcowski Łukasz Sigda; de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych