Coraz więcej frankowiczów spotyka się z działaniami banków zmierzającymi do odzyskania kapitału udzielonych kredytów. Proces zazwyczaj rozpoczyna się od wezwania do zapłaty, a po kilku tygodniach bank kieruje pozew frankowy do sądu.
Działania te są częścią strategii banków, które starają się zabezpieczyć swoje interesy i uniknąć strat wynikających z masowego unieważniania kredytów denominowanych i indeksowanych do franka szwajcarskiego.
Jeśli otrzymałeś pozew frankowy od Deutsche Bank, istotne jest, aby dokładnie przeanalizować jego treść, poznać argumentację banku i dostępne możliwości obrony. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego bank podejmuje takie działania, co zawierają tego typu pozwy oraz jakie kroki warto podjąć, aby chronić swoje prawa w postępowaniu sądowym.
Pozew frankowy – dlaczego banki pozywają?
Podobnie jak inne banki zmagające się z problemem kredytów frankowych, Deutsche Bank przyjął strategię aktywnego pozywania kredytobiorców, domagając się zwrotu kapitału kredytu, a niekiedy także odsetek ustawowych za opóźnienie. Strategia ta jest konsekwencją ukształtowanej już, korzystnej linii orzeczniczej, w ramach której polskie sądy masowo unieważniają umowy kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF.
Jaki cel ma Deutsche Bank wysyłając pozew frankowy?
Bank, znajdując się w sytuacji, w której prawdopodobieństwo przegranej przed sądem jest bardzo wysokie, poprzez pozwanie kredytobiorcy realizuje kilka celów.
Wśród nich najważniejszym jest przerwanie biegu przedawnienia co do roszczeń banku wobec kredytobiorcy. Prócz tego zwrócić jednak uwagę trzeba na aspekt psychologiczny tej strategii, której celem jest również skłonienie pozwanego kredytobiorcy do podjęcia negocjacji i zawarcia ugody frankowej pozwalającej bankowi zachować część zysków, lub przynajmniej nie ponieść istotnych strat. W związku z pozwem ze strony banku przed kredytobiorcą rysuje się bowiem perspektywa kolejnej długotrwałej batalii sądowej, nawet jeśli w pierwotnym procesie umowa zostanie uznana za nieważną. Wiele osób w takiej sytuacji, dla uniknięcia kolejnego procesu, zdecyduje się na porozumienie z bankiem i zawarcie ugody.

Proces pozywania frankowiczów – jak przebiega?
Klient najpierw spodziewać się może ze strony Banku wezwania do zapłaty i zwrotu kapitału. Jeżeli kredytobiorca nie ureguluje w wyznaczonym terminie kwoty żądanej przez Deutsche Bank, kolejnym krokiem banku jest pozew frankowy. Rozpatrując go, sąd będzie miał za zadanie zbadać zasadność roszczenia banku, a także inne okoliczności, jak na przykład kwestie przedawnienia roszczenia. Jeśli w momencie złożenia przez bank pozwu o zwrot kapitału trwa sprawa dotycząca unieważnienia umowy kredytowej, Sąd przyjmujący pozew banku o zapłatę i zwrot kapitału, z reguły zawiesza postępowanie do czasu prawomocnego wyroku w zakresie ważności umowy.
Czy należy obawiać się pozwu ze strony Deutsche Bank?
Przede wszystkim podkreślić należy, że pozew frankowy jest elementem strategii procesowej i nie stanowi niczego wyjątkowego ani przełomowego w tym zakresie. Działania takie podejmuje wobec kredytobiorców nie tylko Deutsche Bank, ale również inne banki posiadające portfele kredytów denominowanych i indeksowanych do CHF. Korzystne, prokonsumenckie orzecznictwo sądów krajowych i TSUE, prędzej czy później zmusi Banki do zmian tej strategii, ale już dziś specjalizujące się w sprawach frankowych kancelarie prawne jak Kancelaria de Ostoja – Starzewski, Petka i Wspólnicy są przygotowane na tego typu sytuacje i mają gotowe rozwiązania dla Klientów, pozwanych przez Deutsche Bank.

Pozew frankowy od Deutche Bank – co zrobić, gdy go otrzymasz?
Najważniejsze, to nie panikować, a prowadzenie sprawy powierzyć profesjonalnemu, doświadczonemu pełnomocnikowi. Pozew ze strony Deutsche Bank wymaga bowiem szczegółowej, indywidualnej analizy, dzięki której będzie można ocenić, czy roszczenia banku są zasadne, czy nie uległy one przedawnieniu, oraz czy nie naruszają zasad chroniących konsumenta. Taka analiza pozwala na przyjęcie przez pełnomocnika kredytobiorcy odpowiedniej strategii procesowej i jak najbardziej efektywne dochodzenie należnych frankowiczowi roszczeń.
Autor: Eksperci Kancelarii de Ostoja-Starzewski, Petka i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych